Porady

W gabinecie seksuologa

 

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u seksuologa? Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza wizyta może wiązać się z ogromnym stresem oraz obawami. Wiele osób odkłada takie spotkania przez dni, miesiące, a nawet lata. Jest to dość powszechne w sytuacji, kiedy mierzymy się z problemami dotyczącymi naszej seksualności. Odczuwamy wstyd związany z faktem, że to akurat nas dotyka określona przypadłość, że to akurat my musimy się z nią mierzyć. Całkowicie niepotrzebnie obawiamy się zgłoszenia o pomoc do specjalisty. Specjaliści są przecież po to, aby pomóc w rozwiązaniu problemu utrudniającego nasze codzienne funkcjonowanie czy negatywnie wpływającego na nasze samopoczucie.

Czy mój problem to powód do odwiedzenia gabinetu seksuologicznego?

Seksuolog to specjalista, który oferuje pomoc w zakresie szeroko pojętej seksualności. Nie odnosi się to jedynie to kwestii związanych z seksem i kojarzonych z nim zaburzeń, ale również do terapii mającej na celu poprawę relacji partnerskich. Jeżeli zastanawiasz się, czy problem, z którym się mierzysz jest powodem do umówienia się na konsultację z seksuologiem, zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem, w którym wyjaśniamy co może stanowić podstawę do podjęcia decyzji o takim spotkaniu. Artykuł znajdziesz TUTAJ

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?

Przed pierwszym spotkaniem należy przygotować dokumentację medyczną – wszystko, co może pomóc w zdiagnozowaniu problemu. Jeżeli posiadamy dokumenty poświadczające o przebiegu dotychczasowego leczenia czy wyniki różnych badań to dobrze jest mieć je przy sobie podczas wizyty u specjalisty. Dokumentacja może stanowić ogromne wsparcie podczas analizy problemu, z którym się zgłaszamy, jak i przy planowaniu podejmowania odpowiednich kroków w celu jego rozwiązania.

Jak wygląda wizyta w gabinecie seksuologicznym?

W trakcie wizyty zostanie przeprowadzony wywiad. Rozmowa będzie z pewnością dotyczyła samego powodu naszej obecności w gabinecie, ale będzie również uwzględniała inne tematy związane z naszą codziennością. Możemy zostać zapytani o nasze aktualne i przeszłe relacje, oczekiwania względem partnera lub partnerki czy doświadczenia seksualne. Podczas rozmowy mogą pojawić się również pytania o preferencje seksualne oraz o trudności, jakich doświadczamy w relacjach czy podczas kontaktów seksualnych. W zależności od typu i złożoności problemu pytania będą się od siebie różnić. Zagadnienia dotyczące naszej seksualności mogą nas początkowo wprawiać w zakłopotanie, to całkowicie naturalne. Ważne jest, aby pamiętać, że seksuolog to osoba, której zadaniem jest nam pomóc, a sprawy, z którymi się zgłaszamy, są dla niego naturalną i nieodzowną częścią ludzkiego życia.

Nie ma nic wstydliwego w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne.

W Polsce odwiedzanie gabinetów psychologów czy psychoterapeutów nadal jest postrzegane przez sporą część społeczeństwa jako coś złego, nieodpowiedniego. A jakby wspomnieć jeszcze o psychiatrze czy seksuologu to już otrzymuje się z miejsca łatkę osoby z naprawdę poważnymi problemami. A to taka sama wizyta jak u lekarza rodzinnego czy alergologa. Nie ma nic wstydliwego w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne. Nie powinniśmy wstrzymywać się z decyzją o zgłoszeniu do specjalisty po pomoc. Wyczekiwanie samoistnego rozwiązania problemu może wpłynąć na jego pogłębienie i wzrost komplikacji z nim związanych.

Zachęcamy więc do zmierzenia się ze swoimi problemami. Można je skonsultować w gabinecie z naszymi specjalistami.
Aby umówić się na wizytę i porozmawiać z seksuologiem o męczących Cię sprawach – dzwoń pod numer 728 856 552. Chętnie pomożemy.