Psychoonkologia

Jest to stosunkowo młoda dziedzina psychologii. Psychoonkologia miała bardzo trudne początki w Polsce, jednak z biegiem lat coraz bardziej docenia się jej ogromną rolę w opiece zdrowotnej nad pacjentami onkologicznymi.

Problemy psychologiczne związane z chorobami nowotworowymi

Głównym celem, jaki kryje się za terminem psychoonkologia jest szeroko pojęte łagodzenie psychologicznych reakcji na chorobę onkologiczną pacjentów oraz ich bliskich, a także badanie wpływu psychologicznych czynników na rozwój choroby oraz proces zdrowienia. Dziś medycyna dysponuje coraz lepszymi sposobami leczenia, co przekłada się na większe szanse na zauważalnie dłuższe życie. Ogromnego znaczenia nabiera zachowanie dobrej jakości życia pacjentów. Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od potrzeb zarówno psychologicznych, społecznych oraz somatycznych człowieka. Psychoonkologia ma ograniczyć negatywne reakcje po usłyszeniu słów, takich jak rak lub choroba nowotworowa. Mimo postępu medycyny, nadal budzą one skojarzenia związane z cierpieniem oraz długotrwałym i wymagającym leczeniem. Zdarza się, że motywacja bądź zasoby Pacjenta do poradzenia sobie w sytuacji choroby nie są wystarczające.

Problemy psychologiczne związane z nowotworami

Implikuje to szereg trudności, które niejednokrotnie wymagają interwencji specjalisty z dziedzin, takich jak psychologia bądź psychoonkologia. Oczywiście za pełną zgodą Pacjenta. Zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia nastroju czy zaburzenia lękowe to jedne z najczęstszych przyczyn wizyt osób z problemami onkologicznymi w gabinecie psychologa. Diagnoza choroby w zauważalny sposób zaburza poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie kontroli życia Pacjentów.

Psychoonkologia pomoże w walce z depresją oraz lękiem w czasie choroby nowotworowej

Depresja bądź wszechogarniający lęk są dla pacjentów szczególnie dotkliwe. Mogą one w znaczącym stopniu blokować proces leczenia i przede wszystkim zdrowienia. Lęk dotyczy wielu aspektów życia Pacjenta. Począwszy od obawy o dalsze zdrowie, możliwości pracy zawodowej i kwestie finansowe, lęk przed niepełnosprawnością oraz brakiem samodzielności, strachu przed przerzutami, poprzez lęk przed umieraniem i śmiercią. Osobiste doświadczenia gabinetowe wskazują na to, iż odczucia te w większym bądź mniejszym stopniu towarzyszą Pacjentom po zakończeniu leczeniu onkologicznego, przy czym nie wpływają one aż tak destabilizująco, jak poprzednio na psychikę i samopoczucie człowieka. Psychoonkologia umożliwia stawienie czoła wszystkim wyżej wymienionym problemom. Kryzys, jakim bez wątpienia jest doświadczenie choroby, często rzuca nowe światło na życie Pacjenta. Dokonuje on przewartościowania ważnych dla niego spraw, zmienia priorytety. Nie jest to natomiast reguła. Istnieje również grupa Pacjentów nigdy niepogodzonych z diagnozą. Każdy etap chorowania oraz zdrowienia może powodować różne trudności takich osób. Komfort, łagodzenie bólu oraz polepszanie jakości życia stanowi nadrzędną wartość dla lekarza, którego psychoonkologia jest główną specjalizacją.

Psychoterapia w chorobie nowotworowej

Kluczową rolę w powodzeniu terapii psychologicznej odgrywają przekonania Pacjenta na temat choroby oraz przyjmowanie postawy wobec niej, a także jej przypisywanie konkretnego znaczenia. Można ją traktować jako przeszkodę, karę, informację, znak lub ulgę. Podstawowym narzędziem pracy, bez którego psychoonkologia nie byłaby tak skuteczna, jest oczywiście rozmowa. W trakcie dialogu specjalista ocenia bieżące problemy i najważniejsze potrzeby Pacjenta. Dostosowuje do nich dalszy plan terapii. Mowa tutaj o terapii krótkoterminowej, zorientowanej na problem bądź specjalistycznej terapii podtrzymującej.

Psychoonkologia na najwyższym poziomie? Oto Magdalena Paulińska-Garbacz

Osobiście w pracy z Pacjentem korzystam z technik poznawczo-behawioralnych z dobrym skutkiem. Praca z myślami i emocjami jest skuteczna z punktu widzenia utrzymania dalszej motywacji do leczenia. Bardzo często z pomocy psychologicznej korzysta również rodzina lub osoby bliskie Pacjentowi, bowiem choroba onkologiczna dotyka cały system. Kompleksową pomocą psychologiczną obejmuje się również bliskich w trakcie żałoby. Kluczowym elementem pracy jest psychoedukacja z zakresu dziedziny, takiej jak psychoonkologia dla Pacjentów bądź specjalistów innych dyscyplin zaangażowanych w proces leczenia onkologicznego. Podkreśla się rolę współpracy w zespole interdyscyplinarnym oraz znaczenie leczenia holistycznego. W zespole tym jest miejsce dla lekarzy różnych specjalizacji (onkologa klinicznego, chirurga, radioterapeuty, psychiatry) oraz pielęgniarki, jak również i fizjoterapeuty, dietetyka, psychologa, psychoonkologa, seksuologa, opiekuna medycznego i pracownika socjalnego. Wiedza i kompetencje członków zespołu uzupełniają się oraz pozwalają zaopiekować się pacjentem w najlepszy możliwy sposób. Oczywiście z zachowaniem przede wszystkim dbałości o jakość życia Pacjenta, ale i również empatycznej oraz wspierającej postawy.

Psychoonkologia przyczyniła się do całkowitego zrewolucjonizowania współczesnej medycyny. Głównym zadaniem tej dziedziny leczenia jest zapewnienie odpowiednich warunków dla Pacjenta oraz jego bliskich do osiągnięcia niezbędnej motywacji. Umożliwi ona skuteczną walkę z chorobą nowotworową. Prawidłowo przeprowadzona psychoonkologia pomaga oczyścić głowę z ogromnej ilości negatywnych myśli, jakie często towarzyszą chwilę po usłyszeniu diagnozy. Bardzo istotną rolę w tym przypadku odbywa dialog prowadzony przez specjalistę. Nasza poradnia SPPS z miasta Wrocław zrzesza wyłącznie prawdziwych ekspertów, przed którymi psychoonkologia nie kryje żadnych tajemnic. Sprawdź nasz profesjonalizm i umów się na pierwszą wizytę. Zapraszamy!

Doświadczenie, wiedza oraz wysoka skuteczność.
Psychoonkologia nie kryje tajemnic przed specjalistami z SPPS Wrocław

Przez lata Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Seksuologiczna dała poznać się jako miejsce przyjazne dla Pacjentów z naprawdę różnymi problemami. Sposób funkcjonowania, jakim staramy się odróżnić od konkurencyjnych placówek NFZ oraz prywatnych gabinetów, przypadnie do gustu każdej osobie, która wymaga konsultacji w zakresie dziedzin, takich jak choćby psychoonkologia, psychologia, psychologia dzieci i młodzieży oraz seksuologia. Zysk finansowy nie stanowi dla nas nadrzędnej wartości. Misją działania SPPS Wrocław od zawsze jest rozwiązywanie popularnych problemów, mających bezpośredni wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również i na zdrowie odwiedzających nas osób. Psychoonkologia będzie tutaj wręcz idealnym przykładem. Umiejętne wypieranie negatywnych myśli bądź też znalezienie odpowiednio wysokiego poziomu motywacji okazuje się kluczowym czynnikiem do podjęcia rękawic w starciu z chorobami onkologicznymi. Posiadając szerokie spektrum wiedzy na temat psychiki człowieka dowiadującego się o diagnozie, potrafimy skutecznie docierać do takich osób i pokazać prawidłową drogę leczenia choroby. Warto zauważyć, że psychoonkologia dotyczy także rodziny oraz najbliższych przyjaciół. W tej grupie również pojawiają się stany depresyjne, lęki oraz wątpliwości dotyczące przyszłości. Jeśli właśnie Ty znajdujesz się w takiej sytuacji, koniecznie odwiedź gabinet SPPS. Działamy na terenie miasta Wrocław, gdzie naprawdę dużo osób musi stawić czoła takim problemom. Posiadamy niezwykle bogate doświadczenie, które będzie nieocenioną wartością dla każdej zdiagnozowanej osoby.

Nasze usługi

Umów się na spotkanie!

Nasze centrum poważnie podchodzi do pomocy w problemach psychologicznych i seksuologicznych. Zgłoś się do nas a na pewno otrzymasz kompleksową pomoc.