Neuropsycholog to specjalista zajmujący się terapią oraz prowadzeniem badań u pacjentów, którzy doznali biologicznego uszkodzenia mózgu lub mają podejrzenie choroby neurodegeneracyjnej, np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane. Wizytę u specjalisty zaleca się także osobom, które w przeszłości doświadczyły urazu czaszkowo-mózgowego lub udaru przez co ich poziom funkcjonowania uległ pogorszeniu. Do diagnozy neuropsychologicznej kwalifikują się także osoby z podejrzeniem autyzmu, zespołu Aspergera, nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD i ADD), a także dysleksji, dysgrafii czy dyskalkulii.
.
Wizyta u specjalisty polega na zabraniu wywiadu skupiającego się na stanie zdrowia pacjenta. Podczas wizyty badana jest zdolność mowy, myślenia abstrakcyjnego, pamięci oraz koncentracji uwagi. W odróżnieniu neurologa, neuropsycholog przy tworzeniu diagnozy neuropsychologicznej analizuje nie tylko czynniki fizjologiczne, ale także zaburzenia poznawcze wynikające z choroby bądź urazu.
Terapia neuropsychologiczna bazuje na zjawisku neuroplastyczności mózgu. Istotą terapii jest wielokrotność powtarzania konkretnych czynności, które wpływają tym samym na tworzenie się w mózgu nowych połączeń. Dzięki temu możliwe jest przynajmniej częściowe odzyskanie sprawności z czasów przed udarem lub przyswojenie nowych sposobów radzenia sobie w codzienności.
Neuropsycholog oferuje pomoc osobom dotkniętym chorobą lub zaburzeniem neurologicznym:
- Udar mózgu
- Uraz czaszkowo-mózgowy
- Odbycie operacji neurochirurgicznej
- Choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane)
- Zaburzenia mowy o typie afazji
- Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi (ADHD)
- Autyzm
- Zespół Aspergera
- Dysleksja
- Dysgrafia
- Dyskalkulia
- Zaburzenia psychiatryczne