Opiniowanie dla osób transpłciowych i niebinarnych

Transpłciowość odnosi się do niezgodności pomiędzy płcią nadaną przy urodzeniową, a płcią odczuwaną. Coraz więcej osób transpłciowych decyduje się na szukanie wsparcia oraz na rozpoczęcie tranzycji. To, co aktualnie w Polsce pozwala rozpocząć różne procedury z zakresu korekty płci to opinia psychologiczno-seksuologiczna.

Opiniowanie dla osób transpłciowych

Opiniowanie dla osób transpłciowych i niebinarnych w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Seksuologicznej przeprowadzają doświadczeni psycholodzy i seksuolodzy. Wiemy jak różne są ścieżki odkrywania swojej tożsamości, dlatego do każdej osoby podchodzimy indywidualnie.

Opiniowanie składa się z kilku cotygodniowych sesji z psychologiem specjalizującym się w seksuologii. To co jest celem opiniowania to poznanie doświadczeń osoby transpłciowej oraz przeprowadzenie testów psychologicznych.

Proces opiniowania może być również przestrzenią dającą specjalistyczne wsparcie w odkrywaniu siebie oraz przygotowaniu się do kolejnych etapów tranzycji.

Opiniowanie psychologiczno – seksuologiczne w naszej poradni przeprowadzane jest zgodnie z najnowszymi Standardami WPATH, Zaleceniami EPATH oraz Zaleceniami PTS.

Opinia może być wymagana przez lekarzy prowadzących tranzycję medyczną oraz być przydatna dla osób ubiegających się o prawną zmianę oznaczenia płci w dokumentach.

Cały proces opiniowania w naszej poradni jest dopasowywany indywidualnie do każdej osoby. Do wystawienia opinii potrzebne są minimum 3 sesje, poświęcone na zebranie wywiadu, który odnosi się do takich kwestii:

– jak osoba odkrywała swoją tożsamość płciową,

– jak przebiegał jej rozwój psychoseksualny,

– jakie ma plany dotyczące tranzycji,

– jak aktualnie funkcjonuje

 

Model opiniowana dla osób nastoletnich:

– minimum 6 spotkań

– w przypadku osób poniżej 18 roku życiu włączenie minimum jednej sesji z rodzicem/rodzicami

– dokładny wywiad dotyczący rozwoju osobowości

 

W proces opiniowania możliwe jest włączenie  dodatkowych testów psychologicznych, jedynie w sytuacji, gdy będzie to pomocne dla ostatecznej wersji opinii lub/i niosło korzyść dla samej osoby. Zaburzenia osobowości czy spektrum autyzmu nie stanowią przeciwskazań do wystawienia opinii. Proces opiniowania jest przeprowadzany w sposób transparentny, w związku z czym osoba informowana jest o wszystkich podejmowanych krokach oraz ich celu.

Koszt usługi można sprawdzić na dole zakładki cennik.

Nasze usługi

Umów się na spotkanie!

Nasze centrum poważnie podchodzi do pomocy w problemach psychologicznych i seksuologicznych. Zgłoś się do nas a na pewno otrzymasz kompleksową pomoc.