Depresja - pomoc i oznaki powstawania depresji

Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Niewątpliwie problem ten wyraźnie narasta w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jest skutkiem wielu problemów trapiących dzisiejsze społeczeństwo. Najbardziej zauważalnymi oznakami depresji jest obniżenie nastroju.

Oznaki depresji występują w przypadku gdy osoba czuje smutek, przygnębienie, przykre przeżywanie ogółu wydarzeń, niemożność przeżywania radości. Człowiek borykający się z problemem depresji charakteryzuje się spowolnieniem myślenia, tempa wypowiedzi, poczuciem obniżonej sprawności intelektu i pamięci. Można zauważyć dużą utratę energii, siły, spowolnienie ruchowe oraz poczucie ciągłego zmęczenia. Częstym objawem depresji jest wczesne budzenie się, sen płytki, przerywany, czasem senność w ciągu dnia, wahania samopoczucia – „rano gorzej, wieczorem lepiej”. Bardzo często odczuwalna oznaką depresji jest Lęk.

Depresji towarzyszy poczucie napięcia, zagrożenia, niepokój manipulacyjny, który często lokalizowany jest w okolicach serca. Chora osoba odczuwa objawy somatyczne: bóle głowy, karku, wysychanie w jamie ustnej, zaparcia brak apetytu, ubytek masy ciała, czy kołatanie serca. Często występują u osób depresyjne zaburzenia myślenia. Człowiek ocenia siebie, swoje postępowanie , zdrowie, wyłącznie negatywnie. Teraźniejszość i przyszłość jawi się w pesymistycznej ocenie. W cięższych przypadkach: mowa jest o urojeniach, gdy treść ocen depresyjnych odbiega w sposób rażący od realiów.

Oznaki depresji

Oznaki depresji to głownie zniechęcenie do życia, pojawiają się tez wtedy myśli i tendencje samobójcze. Wszelkie zainteresowania i codzienne radości przestają cieszyć. Osoba chora na depresję nie jest w stanie podołać obowiązkom domowym i zawodowym( obserwuje się tu obniżone zdolności pracy), a nawet zapewnić własnych podstawowych potrzeb życiowych. ” W skrajnych sytuacjach stan taki może stanowić zagrożenie dla życia. „W najpoważniejszych przypadkach występują myśli samobójcze i próby odebrania sobie życia. Dawniej sądzono, iż powodem depresji jest obniżenie serotoniny, noradrenaliny i dopaminy w mózgu. Dziś wiemy, że depresja jest o wiele bardziej skomplikowana. Związana jest z wieloma innymi czynnikami, tj. samotność, izolacja, przewlekła choroba lub chroniczny ból, kłopoty finansowe, śmierć ukochanej osoby, rozwód lub zerwanie związku, kłopoty w małżeństwie, przemoc, udział w katastrofie, wypadku, operacja lub poród, itd..Warto wiedzieć, że prawidłowe leczenie sprawia, że depresja ustępuje u większości chorych.

Jak pomóc w depresji?

Pomoc w depresji i jej leczenie polega na łączeniu farmakoterapii i psychoterapii. W przypadku występowania oznak depresji sugeruję szybki kontakt z doświadczonym psychologiem lub psychoterapeutą, który najpierw zdiagnozuje przyczyny a potem doradzi i profesjonalnie poprowadzi cały proces leczenia.

Nasze usługi

Umów się na spotkanie!

Nasze centrum poważnie podchodzi do pomocy w problemach psychologicznych i seksuologicznych. Zgłoś się do nas a na pewno otrzymasz kompleksową pomoc.