Depresja - pomoc i oznaki powstawania depresji

Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Niewątpliwie problem ten wyraźnie narasta w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jest skutkiem wielu problemów trapiących dzisiejsze społeczeństwo. Najbardziej zauważalnymi oznakami depresji jest obniżenie nastroju.

Oznaki depresji występują w przypadku gdy osoba czuje smutek, przygnębienie, przykre przeżywanie ogółu wydarzeń, niemożność przeżywania radości. Człowiek borykający się z problemem depresji charakteryzuje się spowolnieniem myślenia, tempa wypowiedzi, poczuciem obniżonej sprawności intelektu i pamięci. Można zauważyć dużą utratę energii, siły, spowolnienie ruchowe oraz poczucie ciągłego zmęczenia. Częstym objawem depresji jest wczesne budzenie się, sen płytki, przerywany, czasem senność w ciągu dnia, wahania samopoczucia – „rano gorzej, wieczorem lepiej”. Bardzo często odczuwalna oznaką depresji jest Lęk.

Depresji towarzyszy poczucie napięcia, zagrożenia, niepokój manipulacyjny, który często lokalizowany jest w okolicach serca. Chora osoba odczuwa objawy somatyczne: bóle głowy, karku, wysychanie w jamie ustnej, zaparcia brak apetytu, ubytek masy ciała, czy kołatanie serca. Często występują u osób depresyjne zaburzenia myślenia. Człowiek ocenia siebie, swoje postępowanie , zdrowie, wyłącznie negatywnie. Teraźniejszość i przyszłość jawi się w pesymistycznej ocenie. W cięższych przypadkach: mowa jest o urojeniach, gdy treść ocen depresyjnych odbiega w sposób rażący od realiów.

Oznaki depresji

Oznaki depresji to głownie zniechęcenie do życia, pojawiają się tez wtedy myśli i tendencje samobójcze. Wszelkie zainteresowania i codzienne radości przestają cieszyć. Osoba chora na depresję nie jest w stanie podołać obowiązkom domowym i zawodowym( obserwuje się tu obniżone zdolności pracy), a nawet zapewnić własnych podstawowych potrzeb życiowych. ” W skrajnych sytuacjach stan taki może stanowić zagrożenie dla życia. „W najpoważniejszych przypadkach występują myśli samobójcze i próby odebrania sobie życia. Dawniej sądzono, iż powodem depresji jest obniżenie serotoniny, noradrenaliny i dopaminy w mózgu. Dziś wiemy, że depresja jest o wiele bardziej skomplikowana. Związana jest z wieloma innymi czynnikami, tj. samotność, izolacja, przewlekła choroba lub chroniczny ból, kłopoty finansowe, śmierć ukochanej osoby, rozwód lub zerwanie związku, kłopoty w małżeństwie, przemoc, udział w katastrofie, wypadku, operacja lub poród, itd..Warto wiedzieć, że prawidłowe leczenie sprawia, że depresja ustępuje u większości chorych.

Jak pomóc w depresji?

Pomoc w depresji i jej leczenie polega na łączeniu farmakoterapii i psychoterapii. W przypadku występowania oznak depresji sugeruję szybki kontakt z doświadczonym psychologiem lub psychoterapeutą, który najpierw zdiagnozuje przyczyny a potem doradzi i profesjonalnie poprowadzi cały proces leczenia.

Nasze usługi

Umów się na spotkanie!

Nasze centrum poważnie podchodzi do pomocy w problemach psychologicznych i seksuologicznych. Zgłoś się do nas a na pewno otrzymasz kompleksową pomoc.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez powyższy formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno Seksuologiczna, ul. gen. Józefa Hallera 188/29, 53-203 Wrocław

    Akceptuję regulamin