Porady

Seksuolog psycholog czy seksuolog psychiatra?

Do kogo powinienem/powinnam się zgłosić ze swoim problemem?

Podjęcie decyzji o zgłoszeniu się do specjalisty jest pierwszym krokiem stawianym na drodze do lepszego samopoczucia. W przypadku lekarzy zajmujących się kondycją naszego ciała nie mamy wątpliwości i zgłaszamy się wręcz z przyjemnością do odpowiedniego specjalisty. Jeżeli jednak mamy na myśli nasze zdrowie psychiczne to wciąż spotykamy się z własnymi oporami utrudniającymi podjęcie nam działań w kierunku poprawy naszego stanu. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak i fizyczne. Istotne jest, aby nie bagatelizować naszych wewnętrznych głosów i nie płoszyć ich wstydem, a właśnie wsłuchać się w nie i pozwolić sobie na ten krok w stronę uzyskania wewnętrznego spokoju.
W zależności od problematyki z jaką się zmagasz pomogą Ci konkretni specjaliści. Tylko którego wybrać?
Seksuolog jest osobą posiadającą specjalistyczną wiedzę z zakresu seksuologii. Pomoże Ci w uzyskaniu odpowiedzi na pytania dotyczące nie tylko zagadnień związanych ze sferą życia intymnego, ale również w zakresie funkcjonowania stref intymnych. Taki specjalista dostarcza odpowiedzi na pytania związane z problemami obejmującymi występowanie:

 

  • zaburzenia erekcji,
  • braku orgazmu,
  • zaburzenia popędu seksualnego,
  • uzależnienia od seksu,
  • braku akceptacji orientacji seksualnej,
  • problemu z określeniem orientacji seksualnej,
  • problemu z tożsamością płciową (transseksualizm).

Jednak natura problemu może wymagać innego rodzaju rozwiązania w zależności od jej złożoności. W zależności od tego jakie działania potrzeba podjąć możemy zgłosić się do

seksuologa psychologa, czyli osoby pracującej z pacjentem w celu znalezienia przyczyny występowania problemu w sferze psychologicznej pacjenta w trakcie prowadzonej terapii a w sytuacji podejrzenia potrzeby zastosowania lub kontynuacji leczenia farmakologicznego do

seksuologa psychiatry zajmującego się dopasowaniem i prowadzeniem odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Zakres oraz forma oferowanej pomocy różni się w przypadku tych specjalistów. Również przyczyny wizyt w tych gabinetach są inne. Stąd też ważne jest, aby zdefiniować swój problem jeszcze przed wyborem specjalisty.

Seksuolog psycholog pomaga w odnalezieniu przyczyny problemów sfery seksualnej w obszarze psychiki. Psycholog seksuolog zajmuje się pomocą w zrozumieniu znaczenia swoich fantazji erotycznych czy realizacji posiadanych potrzeb, jak również wskazuje na nieprawidłowości w naszym sposobie komunikacji czy nawiązywania relacji z drugą osobą. Również występowanie silnych zaburzeń lękowych lub depresyjnych potęgujących negatywne doznania podczas seksu są powodem do odwiedzenia gabinetu tego specjalisty. Problemy z niepełnym wzwodem lub jego brakiem, nadmierną masturbacją czy z uzależnieniem się od jednego, ciągłego bodźca podczas stosunku stanowią podstawę do zgłoszenia się do seksuologa psychologa, jednak dopiero po uprzedniej konsultacji z seksuologiem psychiatrą, celem wykluczenia przyczyn wynikających z zaburzeń biologicznych.

Seksuolog psychiatra dostarcza pomoc w zakresie identyfikacji wcześniej już wspomnianych problemów o podłożu biologicznym. Specjalista ten może skierować pacjenta na badania diagnostyczne pomagające w wykryciu chorób układu krążenia czy występowania zaburzeń o charakterze neurologicznym lub hormonalnym. Zgłaszamy się do niego w sytuacji występowania problemów związanych z zaburzeniami popędu seksualnego, wzwodu, podniecenia, ale również wtedy, kiedy odczuwamy ból podczas stosunku.

Zdarza się jednak również i tak, że problemy związane ze sferą seksualności spowodowane są przez inną grupę czynników. W przypadku podejrzenia występowania chorób układu moczowo-płciowego powinniśmy się zgłosić do urologa.

Kogo jednak powinniśmy wybrać, jeżeli czujemy niezgodność z naszą płcią biologiczną?

Transseksualizm stanowi naturalny stan polegający na odczuwaniu niezgodności naszej płci biologicznej z płcią psychologiczną. Nie jest on rozpatrywany w kategoriach zaburzeń, zboczeń czy dewiacji. W takiej sytuacji na początku powinniśmy zgłosić się do psychologa seksuologa. Przeprowadzi on testy pozwalające wykluczyć lub potwierdzić transpłciowość oraz skieruje do specjalistów zajmujących się korektą płci, ale także będzie stanowił wsparcie podczas całego tego procesu. Co jednak najważniejsze – pomoże stać się SOBĄ pacjentowi.
W trakcie podejmowania decyzji o wyborze odpowiedniego specjalisty warto znaleźć chwilę i poświęcić ją na zastanowienie się nad istotą i przyczynami problemu, z którym chcemy się zgłosić oraz tego, jakiego oczekujemy efektów. Seksuolog psycholog pomoże w zrozumieniu i przepracowaniu problemu poprzez psychoterapię lub zastosowaniu innej odpowiedniej metody treningowej, a seksuolog psychiatra, w przypadku zaistnienia potrzeby, zajmie się dopasowaniem właściwego leku. Jednak niezależnie od wyboru specjalisty należy pamiętać o otwartości, szczerości i nieukrywaniu informacji podczas konsultacji ze specjalistą, ponieważ może to mieć ogromny wpływ na diagnozę.

Jeżeli jednak nadal nie masz pewności do kogo powinieneś się zgłosić – zadzwoń do nas. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego specjalisty i umówimy na konsultację.