Porady

Wsparcie psychologiczne kobiet w ciąży

Okres ciąży, narodziny dziecka i połóg oznaczają ogromne zmiany w życiu. Wraz z początkiem ciąży wiele przyszłym mam zastanawia się, czy na pewno poradzi sobie w nowej roli. W jakich sytuacjach kobieta w ciąży powinna skonsultować się ze specjalistą?

Ciąża – przygotowanie do nowej roli

Okres ciąży dla jednych kobiet jest najpiękniejszym czasem w życiu, natomiast dla innych kobiet nie jest tak wyjątkowy, jak wydawało się na początku. Na samopoczucie ciąży wpływ ma nastrój kobiety, dolegliwości organizmu związane z ciążą, a także poziom stresu spowodowany koniecznością adaptacji do nowej roli w życiu. Wizja zostania mamą budzi lęk, gdyż wiążę się z reorganizacją życia, a także koniecznością nauki nowych rzeczy związanych z pielęgnacją dziecka i opieką nad nim.

Opieka psychologiczna kobiety w ciąży

Nie ma konkretnego momentu, w którym kobieta powinna udać się na konsultację do specjalisty. Wszystko uzależnione jest od tego, czy kobieta czuje się w ciąży dobrze pod względem psychicznym, czy też nie. Wiele kobiet rozpoczyna terapię na długo przed zajściem w ciążę, czyli na przykład w momencie starań o dziecko zakończonych niepowodzeniem. W takich sytuacjach terapia może wiele zmienić. Inne kobiety udają się na wizytę do specjalisty w momencie pojawienia się na teście magicznych dwóch kresek. Dla wielu osób jest to szok wywołujący strach, napięcie i liczne obawy o przyszłość. Momentem kluczowym jest także okres przed porodem. Stres i obawy są w tym przypadku uzasadnione, dlatego z pomocą psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry kobieta nauczy się, w jaki sposób powinna radzić sobie ze stresem na ostatnim etapie ciąży.

Dlaczego warto udać się do specjalisty?

Zmiany w organizmie

W trakcie ciąży w organizmie powstaje wiele przemian fizjologicznych, które mają wpływ na wiele obszarów życia, takich jak życie seksualne, rodzinne, czy zawodowe. W organizmie kobiety zmienia się poziom hormonów, zmniejsza aktywność,  a ciało staje się większe. Ma to wpływ na poczucie własnej wartości, a także relacje z innymi.

Brak wsparcia

Brak wszelkiej pomocy, a także wsparcia ze strony rodziny i partnera sprawia, że kobieta czuje się ze swoim stanem sama. Wraz z upływem czasu kumulowane w sobie emocje i napięcie spowodowane ciążą i porodem kumulują się, prowadząc do powstania trudności w sferze codziennego funkcjonowania.

Lęki i obawy

Zarówno przed zajściem w ciążę jak w  ciąży kobieta obawia się bólu, strachu i koniecznością przygotowania się do nowej roli. Sytuacja może się jeszcze bardziej komplikować, jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo lub jeżeli kobieta wcześniej miała traumatyczne przeżycia w trakcie ciąży i porodu. Warto takie kwestie przepracować ze specjalistą.

Pierwsze tygodnie ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży stan kobiety nie jest jeszcze widoczny, jednak w organizmie kobiety odbywa się szereg przemian mających wpływ na jej funkcjonowanie i samopoczucie. To wtedy powstają najważniejsze organy dziecka, a przyszła mama odczuwa wyjątkowo silne dolegliwości organizmu. Od trzeciego tygodnia ciąży zarodek zaczyna się rozwijać i kształtować. Kluczowym momentem jest jednak około4  tydzień ciąży, kiedy to dochodzi do implantacji zarodka. Kobieta wiedząc, iż spodziewa się dziecka widząc krwawienie z dróg rodnych bardzo często odbiera to pochopnie jako zły znak. W niektórych przypadkach krwawienie nie występuje, jednak dla sporej części zjawisko to jest powodem ogromnego stresu. Jeżeli jednak kobieta nie była świadoma swojego stanu, pewna jest, iż jest to miesiączka. Tak więc o opiekę psychologiczną warto zadbać już w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy organizm przygotowuje się do nowej roli. Dzięki temu okres ciąży może być znacznie spokojniejszy, zwłaszcza dla mam, które mają za sobą trudne doświadczenia w tej kwestii.

 

https://parenting.pl/pierwszy-trymestr-ciazy

https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/ciezarna-u-terapeuty-gdy-emocje-cie-przerastaja-aa-5P1w-na8D-MM72.html

http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/0,0.html

https://centrum-vita.pl/kliniki/klinika-matki/pomoc-psychologiczna-dla-kobiet-w-ciazy/