Porady
Niezaprzeczalnie ciąża jest wydarzeniem, które zmienia życie dwojga ludzi raz na zawsze.
Od tej chwili już zawsze będą rodzicami.
Młode mamy obserwują u siebie zmiany i w ciele i w samopoczuciu. Podobnie przyszli ojcowie przeżywają cały proces nagle stając się wyczuleni na pewne rzeczy.
Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jak ciąża wpłynie na ich życie seksualne. Czy się seks się zakończy? Jak powinien wyglądać seks po porodzie ? Jak w tej sytuacji patrzeć na tę piękną sferę życia?

Czy zrezygnować z seksu podczas ciąży?

Relacja seksualna z partnerem nie powinna się zakończyć w momencie, kiedy dowiadujecie się o ciąży. Jesteśmy czującymi istotami, które się kochają, pragną wzajemnej bliskości i jej owocem jest nowe życie pod sercem kobiety. Fizyczne zbliżenia niezmiennie pozostają istotną kwestią związku, nie tylko z uwagi na podtrzymanie namiętności i wzajemnego zachwytu sobą, ale i dla umocnienia samooceny i poczucia atrakcyjności partnerki. Jednocześnie ciąża może być okazją, aby na nowo zakochać się w sobie nawzajem, odnowić codzienną czułość i rozmowę.  Jeśli chodzi o seks w trakcie ciąży, jest on okazją do głębszego wyrażenia akceptacji, jedności i wsparcia we wszystkim, przez co przechodzicie. Ważne jest wasze osobiste postrzeganie tej sfery. Jeżeli nie zdecydujecie się na współżycie, a w pełni wystarczy wam zwyczajna bliskość fizyczna w postaci przytulenia, to dobrze. Najważniejsze, abyście oboje byli zgodni w swoich działaniach, bo to przecież Wasza relacja i to Wy macie czuć się w niej dobrze. 

Jestem w ciąży i nie czuję się atrakcyjna

W jaki sposób kobieta w ciąży ma się wsłuchać w swoją sferę zmysłowości i poczuć bliskość z partnerem, kiedy zostaje przytłoczona huśtawką nastrojów, nieustannym zmęczeniem i uciążliwymi nudnościami albo niechcianymi kilogramami? W ciągu 9 miesięcy ciało i umysł kobiety przechodzą ciągłe zmiany. Dlatego właśnie najważniejsze jest Twoje nastawienie, jako przyszłej mamy ale wciąż żony/ partnerki. To, jak postrzegasz siebie, swoje ciało i całą tę sytuację ma kluczowy wpływ na waszą relację, nie tylko intymną. 

Najprostsza rada – zadbaj o siebie. Niezależnie od tego czy masz już widoczny brzuszek, czy dopiero delikatnie się rysuje, spójrz na siebie z miłością, bo właśnie w Tobie odbywa się największy cud. Jeśli masz zarzuty co do swojej sylwetki możesz regularnie wykonywać proste i odpowiednie do swojego stanu ćwiczenia. Wpłyną one pozytywnie na Twoje samopoczucie, pomogą nieco kontrolować wagę ale i wzmocnią mięśnie, których niedługo będziesz potrzebować. Nie bój się więc swojego ciała. Aby dodać sobie pewności siebie nie rezygnuj z dbania o włosy i paznokcie a także o makijaż i strój. Zachowaj swoją osobowość i podkreślaj swoje piękno, bo Twoja kobiecość jest właśnie w pełnym rozkwicie. 

Jestem w ciąży, czy dalej mu się podobam?

To pytanie może sobie zadawać mnóstwo kobiet. Ze względu na widoczne zmiany ciała i własny brak samoakceptacji oraz natłok emocji, wiele kobiet odcina się od swojego mężczyzny. Być może odruchowo próbujesz zapanować nad zmiennymi uczuciami i tłumić je w sobie, ale najlepszą opcją jest zwyczajna i szczera rozmowa z partnerem.  Specjalista, seksuolog kliniczny,  może w takiej sytuacji służyć profesjonalną pomocą. Specjalista pomoże określić potrzeby, nazywać obawy oraz wskazać kierunek działania aby nowe życie było okazją na umocnienie waszej relacji i źródłem odwagi do wypłynięcia na nieznane, a tak fascynujące wody. 

I pamiętaj, że on zawsze fascynuje się ciałem swojej ukochanej, nieważne w jakiej odsłonie. Ze wszystkich sił będzie się starał wspierać Cię w tej burzy hormonów. Istotne jest, abyście w nowej sytuacji skupili się na dobrych aspektach, szansach, a nie na strachu i zagrożeniach. Może to być okazja do rozwoju nie tylko waszej bliskości, ale i nowego wzajemnego szacunku. 

Czy seks zaszkodzi dziecku? Jak go dobrze przeżyć? Co się dzieje z moim ciałem w ciąży? 

Może męczą Cię te i podobne pytania i chciałabyś na nowo cieszyć się życiem seksualnym w trakcie, lub po ciąży. Może jesteś przyszłym lub świeżo upieczonym tatą i pragniesz odnowić intymność w swoim związku. Może oboje po prostu nie wiecie jak sobie poradzić w nowej rzeczywistości. Może chcecie nauczyć się na nowo ze sobą rozmawiać i komunikować swoje nowe odczucia i potrzeby. Jeśli tak, zapraszamy do naszej poradni. Postaramy się pomóc.