Porady

Co myślisz, kiedy stajesz przed lustrem? Czy pierwszą rzeczą, jaką zauważasz, są mankamenty figury? Bardzo często traktujemy swoje własne ciało jako osobny byt, który nie jest zintegrowaną częścią naszej osoby. Wiemy, jak chcielibyśmy wyglądać i jak naszym zdaniem wygląda idealne ciało. Nie potrafimy jednak w tym ciele żyć, co przekłada się na wiele obszarów naszego życia. Czym jest samoakceptacja? Czy można dobrze poczuć się w swoim

Samoakceptacja- Co to jest?

Pozytywne podejście do swojego ciała może uchronić przed presją wglądu i negatywnymi uczuciami związanymi z jego wyglądem. Łatwo powiedzieć, prawda? Przecież fałda na brzuchu nie daje o sobie zapomnieć, uda nie prezentują się w nowych rurkach tak, jak powinny, a włosy są zniszczone i matowe. To tylko Twoja wyobraźnia. Początki zmian są zawsze trudne. Wymagają czasu i samozaparcia. Przygodę z samoakceptacją rozpocznij od dokładnego poznania swojego ciała. Mogą pomóc w tym zajęcia taneczne lub zajęcia jogi, czy pilates. Samoakceptacja to pozytywny stosunek zarówno do swojego ciała, jak i osoby. Jeżeli się jej nauczysz, życie stanie się przyjemniejsze!

Jak niska samoakceptacja wpływa na nasze życie?

Bywa tak, że problem niskiej samoakceptacji rzutuje na całe nasze życie zarówno  sferze prywatnej i zawodowej. Kompleksy negatywnie wpływają także na sferę seksualną. Wzrasta także ryzyko depresji. Kiedy czujemy się gorsi, znacznie rzadziej wychodzimy także w przyjaciółmi. Stałe oczekiwanie aprobaty i komplementów od partnera/partnerki sprawia, że wraz z biegiem czasu druga strona odczuwa irytację. Mając na uwadze tak poważne skutki niskiej samoakceptacji, warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Skąd bierze się samoakceptacja?

Niestety samoakceptacja podobnie jak wiele innych rzeczy zakorzeniona jest w dzieciństwie. Kształtuje się na podstawie relacji z rodzicami i rówieśnikami. Jeżeli w przeszłości nie byłaś/eś doceniany/a, a wszelkie Twoje osiągnięcia nie być zauważone z  pewnością dziś możesz borykać się z problemem niskiej samoakceptacji. Problem wymagajacych rodziców, którzy porównywali Twoje osiągnięcia z osiągnięciami koleżanek i kolegów z pewnością teraz zbierze swoje plony. Sympatyczne, piękne i inteligentne koleżanki ze szkolnych ławek nie ułatwiają tego zadania? Pora wziąć sprawy w swoje ręce. W przeciwnym wypadku problem będzie się pogłębiał a następnie może rzutować na to, w jaki sposób będą postrzegały świat nasze dzieci. Zbierz motywację i do roboty!

Jak zaakceptować swoje ciało?

Co ciekawe, hasło ‘’niska samoocena jak walczyć’’ to jedno z najczęstszych wyszukiwań w sieci związanych z psychologią. Nakreśla to skalę problemu. Jak pomóc osobie z niską samooceną? W wielu przypadkach wystarczy rozmowa oraz wysłuchanie tego, co dana osoba ma nam do powiedzenia. Od czasu do czasu warto powiedzieć coś miłego, nawet, jeżeli miała być to błahostka. Jeżeli jednak sam/a masz problem z samoakceptacją, zapoznaj się z radami, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zerwij z nierealnym światem portali społecznościowych

Obserwowanie modelek oraz gwiazd na portalach społecznościowych może zakończyć się niską samooceną nastolatków oraz dorosłych. Zwłaszcza młode kobiety podatne są na manipulacje, jaka kreowana jest w miejscach tego typu. Pamiętaj, że zdjęcia nie zawsze pokazują rzeczywistość. Wszechobecne filtry zasłaniają mankamenty urody, a profesjonalne usługi makijażystek i fryzjerek sprawiają, że dana osoba prezentuje się zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości. Zrób sobie odwyk na tydzień i sprawdź, jak zmieniło się życie!

Praw sobie komplementy

Czy zawsze komplementy musimy słyszeć od drugiej osoby? Dlaczego nie mówimy sami sobie nigdy nic miłego? Doceniaj to, że Twoje ciało jest przede wszystkim zdrowe. Każdego dnia powiedz na głos sobie 3 komplementy. Pamiętaj, aby powiedzieć to na głos, gdyż mózg zupełnie inaczej odbiera przekaz słowny, niż to, co mamy w myślach. Informacja utrwala się znacznie efektywniej. Bądź wdzięczny/a za to, że mimo wad możesz mieszkać w swoim ciele i je chronić. Dostrzegaj nawet najmniejsze rzeczy, które podobają Ci się w swoim wyglądzie.

Ne bój się zmian

Od dawna chciałaś/eś zmienić coś w swoim wyglądzie? Zrób ładny makijaż lub zmień kolor włosów. Nie muszą być to radykalne zmiany. Często nawet podcięcie końcówek włosów lub delikatne odświeżenie koloru sprawia, że czujemy się znacznie lepiej w swoim ciele. Kup ładną sukienkę, załóż szpilki, pomaluj się i ciesz się doskonałym samopoczuciem nawet wtedy, kiedy jedziesz na zakupy!

Zaufaj specjaliście

Psychoterapia to pierwszych krok do samoakceptacji. Często sami nie potrafimy przemówić sobie do rozsądku, pozostając w swoim wewnętrznym świecie złości, frustracji skierowanej do siebie samego. Jednym z najważniejszych czynników dobrego samopoczucia jest samoakceptacja. Test, który wskaże, czy borykamy się z problemem jej niskiego poziomu, może być doskonałym bodźcem do tego, aby zmienić swoje życie i zaufać osobie bezstronnej w tych zmianach. Testy samoakceptacji dostępne są w darmowej wersji na wielu stronach internetowych. Zajmują kilka minut, a wynik może być pierwszym krokiem do zmian. Psychoterapia mająca na celu podniesienie samooceny jest bardzo skuteczna. Nasza specjalistyczna poradnia psychologiczno seksuologiczna Wrocław pozwoli spojrzeć na ciało, wygląd i seksualność z zupełnie innej perspektywy. Pod okiem najlepszych specjalistów w naszej poradni zmienisz swoje życie, a Twoje samopoczucie i samoocena nie będzie zależna od opinii innych, czy tego, jak aktualnie w lustrze postrzegasz swoje ciało! W terapii niskiej samooceny i samoakceptacji wykorzystywana jest często terapia schematów. Poznanie złych schematów i zmiana ich na pozytywne warianty może znacznie poprawić jakość życia.

 

Bibliografia:

Polczyk, R. (2015). Samoocena. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Góralewska-Słońska, A. (2011). Poczcie własnej wartości jako potencjał jednostki. Problemy Profesjologii, 2, 97-112.