Porady

Zdrada to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w związku. Zadawanie sobie pytania ‘’jak żyć po zdradzie’’ jest zjawiskiem normalnym. Czujemy się wtedy zagubieni, samotni, a także zauważamy drastyczny spadek samooceny. Zastanawiamy się także, czy partner/ka zasługuje na wybaczenie, czy też powinniśmy zakończyć tę relację i uciec jak najdalej. Czy można poradzić sobie ze zdradą?

Czy można zapomnieć o zdradzie?

O zdradzie raczej się nie zapomina. To wydarzenie najczęściej na całe życie wywoła mniejszy lub większy wpływ na nasze życie i relacje. O tym, jakie będzie nasilenie skutków zdrady, decyduje to, co my zrobimy, aby wyzbyć się negatywnych odczuć i ułożyć życie na nowo. Zdrada wpływa nie tylko na poczucie własnej wartości, ale także przekonania i sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Podjęcie prób zapomnienia o zdradzie to próba wypierania tego, co wydarzyło się w naszym życiu. Zdrada zawsze wymaga przepracowania bez względu na to, czy zdecydujemy się zostać z partnerem, czy też nie.

Chcę wybaczyć zdradę partnerowi/partnerce – Jak mam to zrobić?

Po doświadczeniu zdrady możliwe są dwa wyjścia- wybaczyć lub odejść. W drugim przypadku osoby najczęściej zgłaszają się na terapię indywidualną, aby zadbać o swój dobrostan i pozbyć się strachu przed nawiązaniem kolejnej relacji. W późniejszych związkach ogromnym problemem może być zaufanie oraz pełne zaufanie drugiej stronie w obawie o ponowne doświadczenie tego przykrego wydarzenia. W przypadku, kiedy osoba zdradzona chce wybaczyć partnerowi, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. W tej sytuacji najczęściej incydent ten chce wymazać się z pamięci, zapomnieć o nim i rozpocząć wszystko od nowa. Wielu parom się to udaje. Ważna jest jednak wspólna terapia, podczas której obie strony będą mogły przedstawić swój punkt widzenia oraz dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, czego być może wcześniej nie dostrzegali. Życie po zdradzie jest możliwe, dlatego doświadczenie to nie zawsze musi przekreślać związek.

Dlaczego doszło do zdrady?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każde działanie w związku ma jednak przyczynę i skutek. Zdrada może pojawić się na skutek wieloletnich działań, które prowadziły do destrukcji związku. Może wydarzyć się tak, że po cofnięciu się w czasie dostrzec można wiele sytuacji, które mogły przyczynić się do tego incydentu. Zdrada często jest skutkiem działań obojga partnerów. Oczywiście nie ma mowy tutaj o usprawiedliwianiu jakichkolwiek form zdrady, jednak emocjonalność niejedną osobę wyprowadziła na manowce. Wielu partnerów szczerze żałuje tego, co się stało dopiero po dokonaniu aktu zdrady. Wśród najpopularniejszych przyczyn zdrady wymienić można:

 • Nieporozumienia w związku,
 • Nudę,
 • Brak wkładu w jakość związku jednej lub obu stron,
 • Spadek atrakcyjności seksualnej partnera/partnerki,
 • Brak czasu dla siebie,
 • Niskie poczucie własnej wartości osoby zdradzającej,
 • I wiele innych.

Jak odbudować swoje życie po zdradzie?

Osoby, które nie potrafią lub nie chcą wybaczyć stronie zdradzającej najczęściej zgłaszają się na terapię indywidualną do psychologa, lub psychoterapeuty. W niektórych przypadkach korzystna może okazać się także konsultacja z lekarzem psychiatrą, zwłaszcza w przypadku odczuwania stanów depresyjnych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najczęściej terapia polega na zbudowaniu siebie i swojej tożsamości na nowo. Osoba zdradzona musi podnieść swoją samoocenę oraz nauczyć się zaufania do ludzi. Zdrada nie jest doświadczeniem, o którym szybko się zapomina. To wyparcie, które na dłuższą metę może dać gorsze skutki, niż przepracowanie tego trudnego tematu. Nie warto chować nienawiści do osoby, która nas zdradziła. Napędza to tylko nasze problemy i pogarsza nastrój. Warto uświadomić sobie, że często zdrada jest wynikową wzajemnych relacji i nieporozumień. Należy tutaj przyjrzeć się także swojemu zachowaniu. Być może wyeliminowanie jakichś błędów pozwoli na zbudowanie szczęśliwego, pełnego zaufania związku z kimś innym? W celu poprawy swojego samopoczucia oraz dopełnienia psychoterapii zachęcamy do odszukania pasji w życiu, dzięki której poczujemy przysłowiowego kopa. Może być to basen, taniec, a może nauka nowego języka?

Jak można odbudować związek po zdradzie?

Związek po zdradzie powinien stać się przede wszystkim bardziej szczery i prawdziwy. Para nie może mieć przed sobą tajemnic oraz musi nauczyć się wspólnego dialogu. Jeżeli obie strony uczciwie będą chciały odbudować związek i przepracować trudny temat zdrady, wówczas związek ma szansę rozkwitu. Najczęściej po kilku sesjach para uświadamia sobie popełniane błędy i to, że doprowadziły one do uczucia osamotnienia, wyobcowania i niezrozumienia. Związek po zdradzie ma wiele miejsca na autorefleksję. Para zaczyna widzieć schematy powielane tak naprawdę często już od początku trwania związku. Dla jednych najważniejsza jest praca, dla innych dziecko stało się powodem do odrzucenia bliskości, natomiast inni uświadamiają sobie, jak samolubnie zachowali się, zdradzając ukochaną osobę. Samoświadomość jest więc jedną z najważniejszych metod w terapii. Warto ją podjąć.

Co zrobić, aby odbudować związek?

Ból po zdradzie może minąć wyłącznie po podjęciu terapii, dzięki której obie strony uświadomią sobie powielane błędy. Po znalezieniu specjalisty należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania, dzięki którym terapia stanie się bardziej prawdziwa (pytania te zadają sobie oczywiście obie strony):

 • Jaki udział miały obie strony w procesie zakończonym zdradą?
 • Jakie są Twoje potrzeby?
 • Czy potrafisz słuchać, szanować i zaspokajać potrzeby drugiej strony?
 • Czy jesteś gotów/gotowa zadbać o to, aby wspólnymi siłami odbudować związek?

https://mateuszgrzesiak.pl/zdrada-partnera-poradzic/

Wypler, W. (2016). Anatomia zdrady. Wyd: MUZA

Błachnio, A. (2008). Psychologia zdrady. Wyd: Difin.