Porady

Wydaje się, że życie po rozwodzie może być przykre, puste, a także trudne. Dla jednych rozwód może być wręcz wybawieniem (na przykład od męża tyrana), natomiast inne osoby mogą postrzegać go jako porażkę życiową. Kryzys pozostawił po sobie ból, rozpacz i ogromny żal, przez co możemy czuć się zdezorientowani. Trudno pomyśleć tutaj o pozytywnych aspektach życia. Czy łatwo jest podnieść się po rozwodzie? Czy po rozpadzie małżeństwa istnieje jeszcze szansa na zbudowanie trwałej relacji, opartej na szczerości i zaufaniu?

Trudne uczucia po rozwodzie

Rozwód to trudne wydarzenie w życiu, gdyż wiążę się z koniecznością rozpamiętywania, emocjonalnym kryzysem, a także, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie z koniecznością opowiadania o intymnych relacjach i trudnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w trakcie trwania małżeństwa. W tym czasie niezwykle ważna jest nie tylko opieka prawna, ale także psychologiczna. Walka o dzieci, podział majątku oraz trudne odpowiedzi na pytania wysokiego sądu sprawiają, że zachwiana zostaje samoocena i stabilizacja życiowa, dlatego odbudowanie swojej pewności po tak trudnym doświadczeniu wydaje się zasadne.

W jaki sposób radzić sobie po rozwodzie?

Rozwód wiążę się najczęściej z ogromnym stresem. Sytuacja wydaje się szczególnie trudna, kiedy wokół nie ma sieci wsparcia gotowej pomóc dobrym słowem w razie potrzeby. W takich sytuacjach najczęściej uświadamiamy sobie to, jak ważni są w naszym życiu przyjaciele i bliscy. Dzięki nim możemy wypłakać się i wykrzyczeć cały ból skumulowany w środku. W tym czasie trzeba po prostu wyjść do ludzi. Rozwód może być dobrą okazją do odbudowania dawnych znajomości. Być może jest jakiś przyjaciel, z którym kontakt był ostatnio sporadyczny? To świetna okazja, aby wyjść razem, zjeść kolację lub porozmawiać. Być może w Twoim towarzystwie są także rozwodnicy, którzy rozumieją, przez co przechodzisz?

Czy każdy potrzebuje pomocy specjalisty?

Niektóre osoby dochodzą do siebie po rozwodzie niemal błyskawicznie. Zazwyczaj osoby te jednak w małżeństwie miały trudne doświadczenia i ustanie związku, było dla nich wręcz wybawieniem. Inne osoby natomiast przez wiele długich miesięcy nie mogą poradzić sobie z utratą partnera/partnerki. Często rozwody następują na wniosek jednego z partnerów, przez co cierpi druga strona. W takich sytuacjach warto skontaktować się ze specjalistą, dzięki któremu zbudowanie życia na nowo stanie się prostsze. Terapia najczęściej opiera się na zamknięciu przeszłości i zbudowania swojej samooceny od nowa. W wielu przypadkach terapeuci pracują także ze swoimi pacjentami nad kwestiami, takimi jak:

  • Otwarcie się na nowe związki,
  • Budowanie pozytywnych relacji,
  • Skupienie się na pasji, hobby,
  • Powrocie do optymalnego funkcjonowania w sferze zawodowej,
  • Wspieraniu podczas nawiązywania nowych relacji.

Rozwód najczęściej kojarzy się z pustką  stratą. Zbudowanie dobrego życia po tak trudnym doświadczeniu wydaje się wręcz niemożliwe. Sklejenie życia na nowo to proces długotrwały, a który warto przygotować się jeszcze przed pierwszą rozprawą rozwodową. Wszelkie sprawy warto domykać powoli, bez pośpiechu. Należy także pamiętać, że pozbieranie się z tych doświadczeń jest trudne, jednak możliwe, dlatego warto otworzyć się na to, co przyjdzie.

Jak pozbierać się na nowo?

Nierzadko zdarza się tak, że głównym powodem ustania instytucji małżeństwa jest zdrada jednego z małżonków. Druga strona może w takiej sytuacji złożyć pozew o rozwód, pozostać w separacji lub wybaczyć ten wybryk. Bez względu na to, na co się zdecyduje, doświadczenie to odbije się echem na życiu. Jeżeli niewierny maż lub niewierna żona odejdzie do kochanka/i, należy pomyśleć głównie o sobie. To najlepszy czas na to, aby znaleźć pasje i zapisać się na dodatkowe zajęcia, które, chociaż w niewielkim stopniu pomogą w zniszczeniu pustki i żalu. To zrozumienie własnych potrzeb pozwoli na zyskanie komfortu psychicznego i pomoże w wyplątaniu się z kołowrotka myśli na temat tego, co obecnie porabia mąż/żona i czy obecnie z kimś się spotyka.

Profesjonalna opieka prawna i psychologiczna

Podczas rozwodu najczęściej skupiamy się na aspektach prawnych zapominać o wsparciu psychologicznym. Ważniejsza jest wtedy dla nas podział opieki nad dzieckiem, podział majątku, a także inne kwestie prawne związane z rozwodem. Należy jednak pamiętać o tym, że w tym trudnym czasie nie można zapomnieć o sobie. Profesjonalne wsparcie psychologiczne może sprawić, że rozwód nie będzie dla nas tak dotkliwy. Nie warto czekać na to, co będzie. Kryzys może pojawić się jeszcze przed rozwodem, jednak może także nastąpić na długo po nim. Wtedy uzyskanie równowagi psychicznej może być znacznie trudniejsze, dlatego warto rozpocząć terapię w sposób prewencyjny.

https://parenting.pl/zycie-po-rozwodzie

https://pl.aleteia.org/2018/09/26/czy-da-sie-posklejac-na-nowo-zycie-po-rozwodzie/

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,14515901,Nie_ma_nowego_zycia_po_rozwodzie__Jest_to__ktore_jest.html

https://deon.pl/inteligentne-zycie/ona-i-on/rozwod-kiedy-zal-i-wscieklosc-mina,359836