Porady

Mój partner jest chorobliwie zazdrosny i nadużywa alkoholu – co może to oznaczać?

Jeżeli Twój partner jest chorobliwie zazdrosny, wmawia Ci romanse i nie ma do Ciebie za grosz zaufania, a w dodatku można zauważyć u niego nadmierne spożycie alkoholu, może to świadczyć, że rozwinął się u niego rodzaj alkoholowej psychozy zwanej zespołem Otella.

Co to jest zespół Otella?

Zespołem Otella nazwać można stan alkoholowej psychozy polegającej na urojeniach dotyczących niewierności żony/partnerki. Zespół ten jest ściśle związany z nadużywaniem alkoholu i pojawia się w przypadku wielu chorób psychicznych.  Co ciekawe, badania dowodzą, iż nawet 30% alkoholików może ujawniać patologiczną zazdrość o partnera lub partnerkę. Oczywiście zazdrość ta nie ma racjonalnych podstaw i jest jedynie wytworem wyobraźni osoby w nałogu. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami zespół Otella dotyczy statystycznie częściej mężczyzn niż kobiety.

Objawy zespołu Otella

Jak już zostało wspomniane, zespół Otella to nic innego jak obłęd alkoholowy. Polega on na zazdrości oraz urojeniach związanych z niewiernością partnerki/partnera. Osoba dotknięta tą przypadłością uważa, iż jest zdradzana przez partnerkę. W wyniku tego oskarża partnera o posiadanie wielu kochanek. Innym objawem zespołu Otella mogą być agresywne zachowania nie tylko wobec partnerki/partnera,  ale także znajomych i otoczenia. W tym przypadku emocje nie są kontrolowane. Środkiem łagodzenia objawów i próbą uporania się z wewnętrznym napięciem jest alkohol, co oczywiście pogłębia objawy i prowadzi do jeszcze poważniejszych konsekwencji czynów i tkwienia w nałogu. W zaawansowanym stadium zespołu Otella zauważyć można próby kontrolowania drugiej strony, śledzenie oraz przeszukiwanie rzeczy osobistych. W wielu sytuacjach osoby te korzystają także z pomocy detektywów.

Przyczyny zespołu Otella

Wśród głównych przyczyn powstania zespołu Otella wyróżnia się:

  • Nadmierne spożywanie alkoholu (organiczne uszkodzenie mózgu),
  • Osobowość paranoiczną,
  • Niską samoocenę,
  • Chorobliwą podejrzliwość (która obserwowana była być może w domu rodzinnym).

Co może świadczyć o zespole Otella?

O tym, iż parter/partnerka może mieć zespół Otella, świadczyć mogą takie objawy jak:

  • Ciągłe podejrzenia o zdradę mimo dowodów,
  • Mówienie o zdradzie,
  • Przeszukiwanie telefonu i rzeczy osobistych,
  • Wściekłość w momencie pojawienia się koleżanek/kolegów w pobliżu,
  • Zazdrość o aktorki w telewizorze/na zdjęciach,
  • Podejrzewanie o romans w pracy,
  • Śledzenie,
  • Podejrzewanie znajomych o romans z partnerką/partnerem,
  • Podejrzliwość i dopatrywanie się spisku.

Leczenie zespołu Otella

W przypadku leczenia zespołu Otella praca odbywa się etapowo z udziałem wielu specjalistów. W przypadku zespołu Otella praca z pacjentem polega na terapii nałogu, pracy nad samooceną, a także często na terapii par w celu odbudowania relacji w związku w wyniku powstania choroby. Niestety leczenie tej przypadłości jest niezwykle trudne. Chorobliwa zazdrość nie przechodzi z dnia na dzień, zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Im wcześniej zespół Otella zostanie zauważony i leczony, tym większe szanse na pokonanie tej przypadłości. Ważne jest odbudowanie zaufania w związku, zerwanie z nałogiem i walka z wewnętrzną agresją. Najczęściej konieczna jest tutaj współpraca psychoterapeuty wraz z psychiatrą. Należy zaznaczyć, iż zespół Otella to także dolegliwość narkomanów. Osoby takie będące pod wpływem środków odurzających (lub w momencie trzeźwości) są agresywni i nierzadko stosują przemoc fizyczną. Zachęcamy do odwiedzenia miejsca, jakim jest nasza specjalistyczna poradnia psychologiczno-seksuologiczna. Wrocław to miasto, w którym znajduje się nasza placówka. Istnieje możliwość konsultacji z psychologami, psychoterapeutami, a także lekarzem psychiatrą. W razie wątpliwości chętnie podpowiemy, do którego specjalisty warto udać się z danym problemem.