Wspieranie osoby chorej przewlekle może oznaczać dla niej szansę na zmniejszenie nierzadko silnego lęku związanego z chorobą. Choroba przewlekła to kryzysowa sytuacja w życiu każdego człowieka. Może ona znacznie obniżyć jakość życia, a także wpływać na inne sfery życia codziennego. Dlaczego tak ważna jest pomoc psychologiczna osobom przewlekle chorym? Jak terapia może wpłynąć na życie chorego?
Choroby przewlekłe i ich wpływ na życie
Choroby przewlekłe zawsze dla pacjenta są silnym stresem i sytuacją kryzysową w życiu, gdyż wiążą się z koniecznością zmian, a także koniecznością adaptacji do nowej sytuacji. Choroby te przerażają nie tylko możliwą utratą zdrowia, ale także ewentualnymi konsekwencjami poza chorobowymi (zawodowe, rodzinne), które mogą się z nimi wiązać. Osoby chore obawiają się, że ich życie już nigdy nie będzie takie samo, jak kiedyś. W wielu przypadkach z powodu choroby konieczne jest zrezygnowanie z hobby, zainteresowań i wykonywanych jak dotąd czynności.
Role społeczne a choroby przewlekłe
Wystąpienie choroby przewlekłej jest szczególnie trudne dla mężczyzn, którzy w niektórych przypadkach wypadają z roli żywiciela rodziny, który dba o dobro i byt rodziny. W wielu przypadkach panowie odczuwają znacznie większą frustrację i gniew niż przedstawicielki płci przeciwnej. Chcą oni za wszelką cenę pokazać, że dają radę, ukrywając swoje prawdziwe uczucia i emocje, a także obawy. W przypadku kobiet choroba może ograniczać nie tylko w sferze zawodowej, ale także w sferze pełnienia funkcji matki. Zaburzona jest wtedy organizacja funkcjonowania życia domowego, a w niektórych przypadkach następuje także spadek poczucia własnej atrakcyjności i pewności siebie (zwłaszcza w przypadku łuszczycy, AZS).
Wsparcie psychologiczne a choroby przewlekłe
Stwardnienie rozsiane, choroby nowotworowe, cukrzyca, AZS i wiele innych chorób o przewlekłym charakterze wymaga wsparcia psychologicznego zwłaszcza na początku wykrycia choroby. Moment diagnozy może być dla pacjenta prawdziwym szokiem, który wywoła liczne reakcje układu nerwowego, co może w jeszcze większym stopniu przełożyć się na zdrowie pacjenta. Wszystko to sprawia, że pomoc psychologiczna w przypadku wykrycia chorób przewlekłych jest bardzo ważna. Dlaczego? Psycholog może wskazać drogę do tego, aby zrozumieć chorobę, zaakceptować ją i dostosować swoje życie do niej. Dlaczego pomoc specjalisty jest tak ważna? Głównie dlatego, że w momencie wystąpienia choroby osoby chore czują izolację społeczną. Jest ona spowodowana uczuciem napiętnowania (np. z powodu zmian na skórze w przypadku AZS i łuszczycy). Ogranicza to kontakty z ludźmi, prowadzi do separacji, a w wielu przypadkach także do konfliktów w sferze rodzinnej. Cukrzycy bardzo często wstydzą się wstrzykiwania insuliny, osoby chore na choroby tarczycy wstydzą się woli, natomiast osoby dotknięte łuszczycą czują się napiętnowane wyglądem skóry i koniecznością pielęgnowania zmian. Przytłoczenie może być także wynikiem nadmiernego zainteresowania rodziny chorobą. Chorzy nie zawsze potrzebują interwencji i pomocy ze strony najbliższych.
Czy poradzę sobie samodzielnie?
Kwestie radzenia sobie z chorobą to kwestia indywidualna. Zaakceptowanie choroby i próba dostosowania swojego życia do ograniczeń związanych z chorobą zależy od temperamentu, wsparcia najbliższych, cech indywidualnych, doświadczeń życiowych, a także wielu innych czynników. Obniżenie nastroju po wykryciu choroby jest naturalne. Niestety naturalnym zjawiskiem nie jest natomiast moment, w którym jednostka nie potrafi funkcjonować, skupiając się na trudnościach, jakie wywołała choroba. W takiej sytuacji konieczny jest niezwłoczny kontakt ze specjalistą.
Jak radzić sobie z chorobą przewlekłą?
Jeżeli zmagasz się z chorobą przewlekłą, pamiętaj- nie jesteś sam! Tak, to prawda, choroba zaburza życie i sprawia, że z wielu aktywności należy zrezygnować. Nie jest to jednak powód, aby zamykać się w sobie. Daj sobie czas. Nie wstydź się sytuacji, która dotknęła Cię nie z Twojej winy. Nie separuj się od najbliższych, gdyż rodzina najzwyczajniej chce Ci pomóc. Nie bój się też rozmowy z partnerką/partnerem. Opowiedz o swoich wątpliwościach, być może wszelkie przeszkody będziecie mogli pokonać razem. Jeżeli czujesz, że samodzielnie nie dasz rady przejść przez ten czas, skontaktuj się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą, dzięki któremu otrzymasz wsparcie i uzyskasz niezbędne wskazówki, jak odbudować swoje życie na nowo.
https://www.mp.pl/etyka/terapia_chorob/31192,etyczna-problematyka-chorob-przewleklych