Porady

Utrata pracy uważana jest przez specjalistów za doświadczenie o średnim nasileniu stresu. Dla niektórych osób takie wydarzenie może jednak generować silne napięcie oraz pytania o to, co będzie dalej. Obecne wydarzenia związane z pandemią koronawirusa są trudnym czasem, gdyż w wielu przypadkach pojawia się wielka niewiadoma dotycząca dalszego zatrudnienia, nie mówiąc już o możliwościach awansu. W jaki sposób można poradzić sobie ze strachem związanym ze zwolnieniem?

Utrata pracy- Psychiczne skutki

Praca to niezwykle ważny element życia każdego człowieka. Praca jest ważna nie tylko do tego, aby zapewnić sobie godne życie, ale także to niezwykle ważny element równowagi psychicznej. Codzienne obowiązki, wyzwania oraz kontakty koleżeńskie w pracy wpływają pozytywnie na nastrój. Brak pracy może być powodem kłótni w związku, nagłej zazdrości lub innych kryzysów, które nie wytworzyłyby się w wirze pracy i zajęć. Wszystko to sprawia, że utrata pracy, zwłaszcza wtedy, kiedy zwolnienie jest zaskoczeniem, może być powodem przygnębienia i spadku poczucia własnej wartości. Wraz z utratą pracy maleje także zaufanie do świata zewnętrznego. Kiedy utrata pracy połączona będzie z innymi niepowodzeniami może generować poczucie bezsensu i stany depresyjne.

Psychologiczne etapy utraty pracy

Specjaliści uważają, że utracie pracy towarzyszą etapy podobne do procesu żałoby, kiedy utrata kogoś ważnego wiąże się z pokonaniem wszystkich kroków. Pierwszym z nich bez wątpienia jest etap zaprzeczenia i niedowierzania. Czujemy niemoc i bezradność. Mówimy wtedy ,,to nieprawda, to tylko żart’’. Kolejnym etapem jest gniew. Czujemy złość z powodu wypowiedzenia i nagłej decyzji przełożonego. Towarzyszyć temu może uczucie niesprawiedliwości i napięcia. Kiedy złość opadnie, pojawia się smutek i żal spowodowany utratą tego, co zostało wypracowane do tego czasu. W tym okresie możliwa jest jednak adaptacja do nowej sytuacji. Jeżeli przejdziemy ją pomyślnie, poszukiwania nowej pracy mogą stać się bardziej efektywne, niż przypuszczaliśmy. Jeżeli jednak smutek zawładnie naszym życiem, stany depresyjne mogą niekorzystnie wpłynąć na dalszy proces poszukiwań.

Stany towarzyszące utracie pracy

Zasadniczo w przypadku utraty pracy mówić można o tak zwanym syndromie osoby poszukującej pracy. Najczęściej początki bywają trudne. Oferty pracy nie są zadowalające lub oczekiwania pracodawców są zbyt wygórowane, aby w ogóle ubiegać się o dane stanowisko. Problem ten dotyczy zwłaszcza młodych osób, które ze względu na przepełniony rynek, nie są w stanie rozwinąć skrzydeł i pokonać w walce o stanowisko osoby starsze i bardziej doświadczone. Osoba poszukująca pracy może mieć więc szereg trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji. W przypadku niepowodzeń,  związanych z szukaniem ciekawej oferty, maleje także motywacja do działania. Bardzo często pogłębiający się obniżony nastrój może doprowadzić do zaprzestania poszukiwań. Usłyszeć można wówczas słowa ,,jutro zajmę się poszukiwaniami’’ lub ,,nie ma żadnych ciekawych ofert pracy’’.

W jaki sposób można poradzić sobie z obniżonym nastrojem?

Depresja może obniżyć motywację do dalszych poszukiwań pracy. Pomoc w przypadku utraty pracy można uzyskać dzięki pomocy psychologa/psychoterapeuty. Najczęściej terapia krótkoterminowa jest w stanie zwiększyć motywację do działania oraz zmienić sposoby myślenia tak, aby życie stało się satysfakcjonujące, a poszukiwania pracy efektywne. W obecnej sytuacji jedną z metod pomocy mogą być konsultacje online ze specjalistą. Co ciekawe, taka forma pomocy, jak konsultacje online jest efektywna w takim samym stopniu, jak terapia w gabinecie specjalisty. Psycholog online  to możliwość szybkiej i efektywnej terapii. Wymienić można tutaj szereg korzyści takiego spotkania, gdyż nie wymaga ono wyjścia z domu, czy dojazdu. Wszystko odbywa się w bezpiecznym dla pacjenta miejscu, w którym czuje się komfortowo. Oprócz terapii warto także wprowadzać się w stan relaksacji oraz wyrazić swój niepokój bliskiej osobie. Wyrzucenie złości i frustracji może okazać się niezwykle korzystne i wyzwalające.

Utrata pracy to nie koniec świata!

Utrata pracy nie zawsze oznacza koniec świata. To szansa na nowe doświadczenia i wyzwania. Nowa praca może okazać się jeszcze lepszym rozwiązaniem, niż ta, którą mieliśmy do tej pory.  Nowe środowisko pracy to szansa na rozwój i poznanie nowych ludzi. Oczywiście jest to także kolejna pozycja w CV, która z pewnością korzystnie wpłynie na wygląd pracownika na rynku pracy. Pamiętajmy, że trudne wydarzenia mogą być bardzo budujące. Dzięki ,,kopniakom’’ stajemy się silniejsi i bardziej odporni na to, co dzieje się każdego dnia w naszym życiu. Odchodząc z pracy, nie palmy jednak za sobą mostów. Pozytywne stosunki mogą w przyszłości zaowocować współpracą. Nigdy nie wiemy, kogo spotkamy jutro na swojej drodze. Zamiast koncentrować się na przeszłości, spójrzmy w przyszłość pozytywnie!

Bibliografia

Lubrańska, A. (2017). Psychologia pracy. Podstawowe pojęcia i zagadnienia. Wyd 2. Warszawa: Difin.

https://portal.abczdrowie.pl/utrata-pracy-depresja-i-pomoc-psychologiczna