Porady

Problemy emocjonalne oznaczają najczęściej trudności w reagowaniu na bodźce docierające ze środowiska. Zaburzenia emocjonalne to nie tylko wahania nastroju, ale także skłonność do negatywnych myśli oraz podejmowania, często pochopnych działań. Wgląd w siebie połączony z konsultacją ze specjalistą może jednak pomóc naprawić ten problem. Dlaczego coraz więcej ludzi deklaruje problemy w sferze emocjonalnej?

Zaburzenia emocjonalne – Tylko u dzieci?

Emocjonalność najczęściej zauważana jest wśród dzieci. Wiążę się to z okresem dorastania, sposobem wychowania, a także z cechami indywidualnymi każdego dziecka, jak osobowość, czy temperament. Bardzo często zaburzenia emocjonalne wśród dzieci mają podłoże nerwicowe. Objawia się to nadmierną reakcją na stres w sytuacji, kiedy dziecku tak naprawdę nic nie zagraża. Objawami zaburzeń emocjonalnych u dzieci mogą być tiki nerwowe, nadmierna płaczliwość, pokrzykiwanie, jąkanie się, brak apetytu lub nadmierne przejadanie się. Typowym objawem problemów emocjonalnych u dziecka jest także nocne moczenie. Taka sytuacja powinna natychmiast skłonić rodziców do wizyty dziecka u psychologa. Zaburzenia emocjonalne nie są jednak typową przypadłością dzieci. Obecnie coraz większa grupa osób dorosłych zmaga się z problemami tego typu.

Przyczyny zaburzeń emocjonalnych

Bardzo często podłożem zaburzeń emocjonalnych wśród osób dorosłych są czynniki genetyczne, a także choroby układu nerwowego. Nierzadko przyczyną są także wrodzone wady rozwojowe, które być może na przestrzeni życia nie były widoczne. Grupą szczególnego ryzyka narażoną na zaburzenia emocjonalne są także osoby zmagające się z problemami hormonalnymi (np. z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy). Jeżeli chodzi o dzieci, kluczowa w rozwoju zaburzenia może okazać się sytuacja rodzinna, problemy z rówieśnikami, a także niepowodzenia w nauce. Czynnikiem ryzyka jest także sytuacja, w której dziecko jest świadkiem traumatycznego wydarzenia.

Metody leczenia zaburzeń emocjonalnych

Głównym sposobem walki z zaburzeniami emocjonalnymi jest konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą. Skuteczna psychoterapia prowadzona pod okiem specjalisty pozwala zauważyć pacjentowi źródło swoich problemów i frustracji. Dzięki temu zrozumienie dysfunkcji w sytuacji budzącej lęk staje się prostsze. W niektórych przypadkach ważna jest także konsultacja z lekarzem psychiatrą. Wdrożenie farmakologii następuje najczęściej w przypadku zdiagnozowania chorób, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa, czy w naprzemiennych epizodach depresji i manii.

W jaki sposób walczyć z zaburzeniami emocjonalnymi?

Rodzice powinni szczególnie przyglądać się swoim dzieciom. Nawet niewielkie sygnały zmienności nastrojów mogą świadczyć o tym, iż dziecko zmaga się z problemem. Warto z tym czasie zadbać szczególnie o zaufanie. Jeżeli dziecko będzie wiedziało, że rodzic nie jest jego przeciwnikiem, nie zostanie oskarżone, ani ocenione, z pewnością bardziej otworzy się przed rodzicem. Rozmowa o problemach z rówieśnikami, czy problemami w szkole może pomóc dziecku w zrozumieniu problemu oraz w poradzeniu sobie z wszystkimi trudnościami. Bez względu jednak na efekty rozmowy, warto zapisać dziecko na spotkanie ze specjalistą. Niestety w wielu przypadkach problem leży głębiej i wymaga znacznie bardziej wnikliwej konsultacji ze specjalistą, a także rzetelnej diagnozy i planu terapii, aby dziecko nie weszło w dorosłe życie z bagażem problemów emocjonalnych. Oczywiście osoby dorosłe także powinny jak najszybciej zasięgnąć rady specjalisty. Jeżeli problemy emocjonalne mają charakter tymczasowy (np. są spowodowane stresem), wówczas skuteczne mogą okazać się techniki relaksacyjne lub rozpoczęcie uprawiania dowolnej aktywności fizycznej (np. jogging), co doskonale rozładuje napięcie i poprawi jakość funkcjonowania układu nerwowego.

https://emocje.pro/problemy-emocjonalne-wplywaja-kazdy-obszar-zycia/

http://www.medonet.pl/zdrowie,zaburzenia-emocjonalne—rodzaje–przyczyny–objawy–metody-leczenia,artykul,1730954.html