Wyobraź sobie, że potrafisz odbierać bodźce znacznie mocniej, niż inni. Potrafisz doskonale odczytywać nastroje innych ludzi, jednocześnie odbierając ich słowa na swoją niekorzyść. Kochasz muzykę, ale spędzenie, chociażby 15 minut w klubie sprawia, że jesteś na skraju wyczerpania fizycznego. Dokładnie analizujesz każde słowo i każdy szczegół swojego życia, poświęcając rozmyślaniu długie godziny. Doprowadzić do płaczu może Cię widok skrzywdzonego zwierzęcia, starsi ludzie, a nawet niezobowiązujący żart, który odebrać możesz jako atak. Tak reagują osoby wysoko wrażliwe (WWO).
Wysoka wrażliwość – Co to znaczy?
Osoby wysoko wrażliwe (WWO) bardzo często mogą pochłaniać emocje innych ludzi i przeżywać silny stres. Badania dowodzą, że grupa ta może stanowić nawet 20% społeczeństwa. Co ciekawe, wiele osób nawet nie jest świadoma tego, że przynależy do tej grupy. Czym właściwie charakteryzują się osoby wysoko wrażliwe? Do najczęstszych objawów nadmiernej wrażliwości zaliczyć można bardzo mocne doświadczanie bodźców, które napływają zarówno z otoczenia, jak i wnętrza siebie. Osoby wysoko wrażliwe mogą w wyniku nagromadzenia emocji ukazywać specyficzne formy zachowania. W wielu przypadkach wysoka wrażliwość jest dziedziczona. To, że określimy jakąś osobę jako wysoką wrażliwą, nie oznacza oczywiście tego, że osoby, które tej cechy nie mają, są zimne i pozbawione uczuć. WWO są wrażliwe w sposób ponadprzeciętny, czyli bardziej, niż znaczna część naszej populacji.
Osoby wysoko wrażliwe a społeczeństwo
Osoby, które można określić jako wysoko wrażliwe, bardzo często same odczuwają zmęczenie swoim stanem i zachowaniem. Obawiają się kompromitacji, ośmieszenia i osądów innych ludzi. Osoby te bardzo często słyszą też że ,,są słabe’’ lub ,,przesadzają’’. Często zarzucana jest im także niedojrzałość. Tymczasem osoby te autentycznie odczuwają emocje nieco bardziej niż inni. Wszystko to sprawia, że zamykają się w sobie, czują wewnętrzny wstyd i bezsilność. Taka separacja może doprowadzić do zamknięcia w sobie, kompleksów, a często nawet fobii społecznej.
Wysoka wrażliwość to składowa 4 podstawowych elementów. Powodują one to, że osoba wysoko wrażliwa nie tylko inaczej odbiera sygnały ze środowiska, ale także inaczej się zachowuje. Oto one:
- Przestymulowanie – Osoby wysoko wrażliwe nie tylko szybciej i mocniej odbierają bodźce, ale też znacznie szybciej są nimi zmęczone, a wręcz wyczerpane. W wielu sytuacjach widoczne jest u nich nadmierne rozdrażnienie i irytacja. Może być to sygnał przestymulowania, czyli, innymi słowy zmęczenia napływem wrażeń.
- Głębokość przetwarzania – Wrażliwcy przetwarzają informacje znacznie głębiej, niż większość społeczeństwa, co wiążę się z koniecznością poświęcenia większej ilości energii i czasu. Zanim podejmą działanie, zastanawiają się kilka razy i nadal nie są pewni, co powinni zrobić. Analizy często wiążą się z bezsennością, co w jeszcze większym stopniu stymuluje układ nerwowy.
- Napływ emocji- Skrajne emocje (zarówno pozytywne, jak i negatywne) napływają do osób wysoko wrażliwych niczym fala. Najczęściej osoby te mają duże pokłady empatii, ale też są przeczulone na swoim punkcie. Nawet nieświadome zwrócenie takiej osobie uwagi może spowodować inny odbiór informacji i uznanie ich za przytyk.
- Wyczulenie – Wszelkie subtelne sygnały odbierane przez WWO traktowane są znacznie poważniej, niż powinny zostać potraktowane. Osoby te zwracają uwagę na najmniejszy ruch, gest, słowo, a nawet wyraz twarzy. Dzieje się tak zarówno w świecie materialnym, jak i społecznym.
Z jakimi trudnościami mogą zmagać się osoby wysoko wrażliwe?
Niestety świat, w którym przyszło nam żyć nie jest przyjazny dla WWO. Kraje kultury zachodniej preferują osoby przebojowe, odporne na stres i ambitne. Osoby wysoko wrażliwe mogą mieć liczne trudności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nowe wyzwania oraz prośby kierowane ze strony szefostwa mogą zostać uznane za brak docenienia starań, natomiast przebywanie w grupie często obcych osób może powodować u WWO poczucie osaczenia. Analogicznie dzieje się w życiu prywatnym. Wszelkie rozmowy z partnerem, przyjaciółmi i rodziną odbierane są w sposób często przesadzony. WWO mogą zamykać się w sobie, ukazywać skrajne emocje zamiast szczerej rozmowy w celu rozwiązania konfliktu. WWO najlepiej funkcjonują w momencie optymalnej stymulacji, czyli wtedy, kiedy ilość bodźców z otoczenia nie przewyższa ich poczucia komfortu. Wtedy też skupiają się na swoich pasjach, pracy i zadaniach. Trudnością w życiu osób wysoko wrażliwych może być także skłonność do perfekcjonizmu. Osoby takie stawiają sobie wysoko poprzeczkę i dążą do doskonałości. Z ogromnym trudem znoszą myśl, że mogłyby popełnić lub popełniły nawet najmniejszy błąd. WWO często mylona jest z neurotyzmem (tendencją przeżywania negatywnych emocji) i introwersją (preferencją przebywania w samotności).
Jak rozpoznać osobę wysoko wrażliwą?
- Wyłapywanie szczegółów,
- Wysokie pokłady empatii,
- Wysoka wrażliwość na piękno,
- Sumienność,
- Rozważne działanie,
- Odczuwanie dyskomfortu w miejscu, w którym dużo się dzieje,
- Silne, negatywne emocje, kiedy muszą zrobić kilka rzeczy jednocześnie,
- Odczuwanie dyskomfortu, kiedy są obserwowane (np. wygłaszanie prezentacji).
Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?
Osoby wysoko wrażliwe prędzej, czy później pojawiają się w gabinecie psychologa, jednak nie zdają sobie często sprawy, że t wysoka wrażliwość, a nie konkretny powód jest celem wizyty. Przykładowo dana osoba zwraca się po pomoc w związku z problemami z nawiązywaniem kontaktów lub problemami w związku, nie mając świadomości, że problem leży w zbyt intensywnym odbiorze bodźców i często problemem z zachowaniem równowagi emocjonalnej.
https://www.hellozdrowie.pl/wysoka-wrazliwosc-zwieksza-sklonnosc-do-silnego-przezywania-stresu/
https://psychomedic.pl/czego-potrzebuja-do-szczescia-wysoko-wrazliwe-osoby/