Porady

Czas narzeczeństwa, ślubu i miesiąca miodowego to niezapomniane chwile, w trakcie których przyszłość maluje się w najpiękniejszych barwach. Staracie się z całych sił, by druga połówka zauważyła Wasze zaangażowanie, zaskakujecie ją i robicie wszystko, by nie zawitała do Was rutyna. Po kilku miesiącach lub latach uniesienie powoli mija i do drzwi zaczyna pukać codzienność. Praca, obowiązki domowe, dzieci – to wszystko sprawia, że zostaje mało czasu na pielęgnowanie związku. Rodzą się pretensje, „bo przecież miało być jak w bajce”, a okazuje się, że rzeczywistość odbiega od niej bardzo daleko. Czy da się uratować taką relację? Oczywiście: poprzez terapię. Czy znowu będzie jak dawniej? Nie: staniecie się bardziej świadomi łączących Was uczuć.

Decyzja o podjęciu terapii świadczy o Waszej dojrzałości

Zapewne nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że do psychologa idą ludzie, którzy sami nie są w stanie poradzić sobie z problemem. To poniekąd prawda, lecz taka decyzja wymaga przyznania się do błędu, co potrafią jedynie najsilniejsi. Jeżeli więc postanowiliście wybrać się do specjalisty, by pomógł Wam odbudować związek, oznacza to gotowość do pracy nad relacją i wzajemną otwartość na konstruktywną rozmowę. Niezależnie od tego, co Was podzieliło, wiecie, że nie da się tego pominąć milczeniem i żyć dalej. Obecność w gabinecie psychologa świadczy jeszcze o jednej rzeczy: że coś Was nadal łączy. Dobrze dobrana terapia małżeńska pozwoli zobaczyć, czym jest ten punkt spajający i czy można na nim budować trwały związek. Czasami okazuje się, że to wciąż miłość i więź emocjonalna. Terapeuta pomoże Wam odkryć charakter Waszej relacji i podjąć decyzję co do przyszłości: wspólnej albo osobnej.

Korzyści, które czekają na Was w gabinecie terapeuty

Głównym celem każdej pary, która zgłasza się do naszej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno Seksuologicznej, jest oczywiście uzdrowienie relacji. Odpowiednio przeprowadzona terapia wiąże się jednak również z pozytywnymi „skutkami ubocznymi”, takimi jak:

  • bardziej efektywna komunikacja w związku,

  • wzajemne zrozumienie, akceptacja uczuć swoich i partnera,

  • zwiększony szacunek do drugiej osoby, respektowanie jej granic oraz wyborów życiowych,

  • uświadomienie sobie wspólnego celu albo jego braku,

  • wzajemne wsparcie w trudnych życiowych sytuacjach,

  • pokojowe rozwiązywanie konfliktów,
  • dążenie do harmonii w związku i przyzwolenie na samorealizację swoją, a także partnera.