Czyjś coming out może spaść na nas jak grom z jasnego nieba. Czasami zupełnie nie spodziewamy się, że osoba nam bliska nagle wyjawi nam, że jest lesbijką/gejem. Zdarza się, że możemy to podejrzewać, ale takie oficjalne oświadczenie jest w stanie mocno nas zaskoczyć. Dla osób, które wcześniej nie miały styczności ze środowiskiem LGBT, często jest to sytuacja trudna do zaakceptowania i nie potrafią się w niej odnaleźć.
Jak się zachowywać przy lesbijce?
To pytanie może pojawić się w wielu głowach. Należy wtedy zastąpić je innym: Czy orientacja tej osoby zmienia jej wartość, charakter lub umniejsza jej w jakiś sposób? Oczywiście, że nie. Jak się więc zachowywać? Normalnie. To jest najważniejsze. Podstawą, niezmiennie, jak w każdej relacji, dalej powinien być wzajemny szacunek i życzliwość.
Co, jeśli nie akceptuję homoseksualizmu?
Jest to niezwykle trudna i delikatna kwestia. Przede wszystkim należy podkreślić jeszcze raz, że orientacja seksualna nie odbiera nikomu godności czy jakiejkolwiek wartości. Każdy człowiek zasługuje na szacunek. Jeśli jednak własne przekonania nie pozwalają tego akceptować, należy wprowadzić pewien umowny podział, który pozwoli oswoić się z nową sytuacją. Aby łatwiej było się odnaleźć w relacji, trzeba pamiętać, że nawet jeśli się nie akceptuje czynów drugiej osoby, to nie wolno jej za to dyskryminować. Istnieje więc niejako granica między człowiekiem a jego czynami. Jest to podział oczywiście tymczasowy, bowiem nie sposób oddzielić jedno od drugiego. Osoby, którym trudno jest zaakceptować coming out swoich bliskich, powinny nadal darzyć je miłością i przyjaźnią i powstrzymać się od oceny postępowania. Z czasem nie będzie potrzeby stawiania tej “granicy” i w miarę upływu czasu oraz rozwoju relacji, wzrośnie też pełna wzajemna akceptacja.
Kościół a homoseksualizm
Wiara katolicka, zakorzeniona w dużej części naszego społeczeństwa, często staje w kontrze wobec bliskich, którzy deklarują się jako geje/ lesbijki lub osoby biseksualne. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi jednak wyraźnie o niezmiennej miłości wobec tych osób:
(KKK 2358) “Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.”
Mimo więc, że Kościół nie aprobuje aktów homoseksualnych samych w sobie, to nawołuje do szacunku, życzliwości i nie cofania swojej miłości do bliskich.
Jak okazać wsparcie?
Uśmiechem i rozmową. Bądź człowiekiem dla drugiego człowieka. 🙂
Jeśli ciężko Ci się odnaleźć na nowo w relacji, możesz zdobyć wiedzę na temat homoseksualności i podejmować rozmowy na ten trudny dla ciebie temat. To właśnie unikanie tego tematu jest jednym z powodów, dla których uprzedzenia i dyskryminacja nadal są obecne.
Jeżeli przeżywasz podobną sytuację i chcesz z kimś porozmawiać, bo nie wiesz jak przyjąć coming out swojego bliskiego, zadzwoń do nas. Chętnie Ci pomożemy.