Porady

Seksuologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin psychologii. Jeszcze kilka lat temu tematyka seksualności be wątpienia należała do tematów tabu. Obecnie coraz większa część społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest to kwestia w życiu każdego człowieka. Młode pokolenia otwarcie dyskutują o swoich potrzebach, a także problemach. Niestety rozwiązania problemów wyszukują w sieci. W wielu przypadkach Internet to przydatne narzędzie jednak warto mieć na uwadze szczególnie niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u seksuologa.

Jaki jest zakres usług seksuologa?

Seksuolog to specjalista, który niesie pomoc osobom borykającym się z problemami związanymi z płciowością, a także seksualnością. Seksuologia to jedna z interdyscyplinarnych dziedzin, łącząca w sobie elementy biologii, psychologii, a często także prawa.

Kiedy należy zgłosić się na wizytę u seksuologa?

Z konsultacji z seksuologiem korzystać może zarówno kobieta, jak i mężczyzna. W przypadku problemów związanych z nudą w łóżku warto, aby na terapii pojawiły się obie strony. Dzięki temu problem zostanie lepiej rozpoznany, a para wspólnymi siłami będzie mogła zadbać o jakość swojego życia seksualnego. Warto pamiętać, iż większość problemów w sferze seksualnej bierze się z nieprawidłowej komunikacji partnerów. Przyczyna nigdy nie leży po jednej stronie. Wizyta u seksuologa potrzebna jest wówczas, kiedy problemy seksualne utrzymują się przez kilka tygodni. W wielu przypadkach problemy z erekcją, czy nawilżeniem pochwy biorą się z powodu stresu lub nieporozumień. Jeżeli jednak mają one permanentny charakter- interwencja specjalisty wydaje się zasadna.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u seksuologa?

Wśród objawów, jakie powinny skłonić do wizyty u seksuologa, wymienić można:

  • Zaburzenia erekcji,
  • Przedwczesny wytrysk lub jego brak,
  • Trudności w osiągnięciu orgazmu,
  • Dewiacyjne upodobania związane z seksem (różnego rodzaju parafilie),
  • Ból w trakcie stosunku płciowego,
  • Brak popędu seksualnego,
  • Silny popęd seksualny,
  • Problemy związane z seksualnością dziecka (np. podejrzenie, że dziecko może być molestowane),
  • Niepewność dotycząca tożsamości płciowej,
  • Bariery psychiczne związane z uprawianiem seksu.

Jak wygląda wizyta u seksuologa i jak należy się do niej przygotować?

W sytuacji, kiedy problemy seksualne utrzymują się przez dłuższy czas, warto wybrać się na wizytę u seksuologa.

Podstawą badania jest wywiad kliniczny. Seksuolog podczas wizyty ustala między innymi, kiedy rozpoczęło się życie seksualne pacjenta, jak wyglądało ono w ciągu ostatnich miesięcy/lat, a także stara się uzyskać szczegóły dotyczące życia, które być może w przeszłości wpłynęły na rozwój seksualny. Przed wizytą warto więc pozbyć się wstydu związanego z mówieniem o sferze seksualnej, a także możliwie jak najdokładniej odpowiedzieć na zadawane pytania. Niesie to większe prawdopodobieństwo, że terapia przyniesie pożądane skutki.

Zdarza się, że istnieje również potrzeba konsultacji z innym specjalistą, np. androlog, ginekolog.
Dzieje się tak z powodu podejrzenia możliwych nieprawidłowości związanymi z układem hormonalnym lub rozrodczym.