Nerwowość, a także rozdrażnienie może towarzyszyć w pracy, w domu, a także w związku. Główną przyczyną nadmiernej nerwowości może być przewlekły stres, który wpływa szkodliwie na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Co zrobić w przypadku nadmiernej nerwowości? Czy nerwowość może zwiastować inne choroby, o których nie mamy pojęcia?
Przyczyny nadmiernej drażliwości
Przewlekły stres
Nerwowość może stanowić doskonałe lustro wewnętrznego niepokoju. Bardzo często napięcie ma związek z sytuacją życiową lub zawodową. Często zdarza się tak, że wybuchy gniewu mogą stanowić reakcję fizjologiczną organizmu będącą odpowiedzią w celu zmobilizowania organizmu do dalszego działania. Za nerwowość i rozdrażnienie odpowiada układ nerwowy, który jednocześnie pobudza organizm do walki, konfrontacji, bądź ucieczki w sytuacji zagrożenia.
Depresja
Rozdrażnienie może bardzo często być także objawem depresji. Jak wiadomo, choroba ta ma wiele twarzy. Nie zawsze objawia się wycofaniem, apatią i płaczliwością. Niektóre odmiany depresji mogą ukazywać się właśnie w postaci wybuchów gniewu.
Temperament choleryka
Chyba każdy w swoim życiu słyszał o czterech typach temperamentu, z którymi można się utożsamiać. Jednym z nich jest choleryk, który chwili złości może ukazywać reakcje agresywne. Osoba taka lubi przekonywać innych o swoich racjach, nie znosząc sprzeciwu. Wśród cech choleryka znaleźć można impulsywność, pobudliwość, zdolności do manipulacji, a także tendencje do rywalizacji.
Nerwica
Neurastenia, zwana często nerwicą wegetatywną to zespół objawów, w których dominującą cechą jest nadmierna pobudliwość i rozdrażnienie, a także brak koncentracji i frustracja. Wśród objawów zaburzeń nerwicowych wymienić można także spadek libido, zaburzenia pracy żołądka, kołatanie serca oraz bóle głowy. W przypadku podejrzenia nerwicy konieczny jest kontakt z psychoterapeutą.
Objawy nadmiernej nerwowości
Wśród objawów, które mogą wskazywać na nadmierną nerwowość, wymienić można:
- Wzrost ciśnienia tętniczego,
- Przyspieszenie akcji serca,
- Napięcie mięśni,
- Nadmierną potliwość,
- Zaczerwienienie na twarzy, szyi i dekolcie.
Objawy te mogą być wynikiem nadmiernej produkcji katecholamin, wśród których znajduje się także adrenalina. Nagromadzenie się tych hormonów prowadzi do niepokoju i rozchwiania psychoruchowego. Stres fizyczny i psychiczny zaczyna tworzyć błędne koło, a osoba czuje się nerwowa i rozdrażniona.
W jaki sposób mogę pomóc sobie z napadami złości?
Ograniczenie spożycia używek
Stosowanie używek, takich jak papierosy, czy alkohol może powodować pobudzenie układu nerwowego, co nie sprzyja zachowaniu wewnętrznej harmonii i równowagi. Warto więc zamienić kawę na przykład na zieloną herbatę lub świeżo wyciskany sok. Warto rozważyć także rzucenie palenia tytoniu. Poprawa może być widoczna już po kilku dniach.
Techniki relaksacyjne
Stosowanie technik relaksacyjnych może pozytywnie wpłynąć na jakość funkcjonowania. Wystarczy 15-20 minut dziennie słuchania relaksacyjnej muzyki, uprawiania jogi lub stosowania technik medytacyjnych dostępnych w sieci, polegających na słuchaniu głosu lektora i wykonywaniu jego poleceń lub wyobrażaniu sobie przyjemnych sytuacji.
Chwila dla siebie
W ciągu dnia zapominamy o tym, jak ważne jest poświęcanie sobie, chociaż chwili każdego dnia. Niech nie będzie to jednak chwila polegająca na piciu kawy i przeglądaniu telefonu. Powinien być to moment zupełnego wyłączenia myśli i zresetowania. Warto pójść na spacer, wziąć kilka głębokich wdechów lub rozpocząć uprawianie wybranego sportu. Nawet niewielka dawka sportu dziennie pozwala na wytworzenie dużych dawek serotoniny, które poprawiają nastrój.
Czy muszę konsultować się ze specjalistą?
Jeżeli nadmierna nerwowość ma charakter przewlekły i utrudnia funkcjonowanie oraz utrzymywanie pozytywnych relacji społecznych, konieczny jest kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. W niektórych przypadkach zalecany jest kontakt z lekarzem psychiatrą oraz neurologiem w celu przepisania odpowiedniej farmakologii. Kiedy więc słyszymy sygnały z otoczenia lub zwyczajnie czujemy się źle, kontakt ze specjalistą może być nie tylko sposobem na zwalczenie wybuchów złości, ale także nad pracę nad sobą i rozwojem osobowości, co z pewnością przełożyć się na jakość codziennego funkcjonowania w związku z partnerem, w relacjach z przyjaciółmi, a także na polu zawodowym.
Bibliografia:
https://www.medonet.pl/zdrowie,zalamanie-nerwowe—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1729206.html
https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/nerwowosc-i-rozdraznienie/