Nie czujesz się dobrze we własnej skórze i ciągle porównujesz się z innymi? Uważasz, że nie jesteś wystarczająco atrakcyjny/a lub obawiasz się utraty partnera życiowego? Być może zmagasz się z problemem obniżonego poczucia własnej wartości. Problem ten dotyka coraz szersze grono pacjentów. Można wręcz stwierdzić, iż spora część osób odwiedzających gabinet psychoterapeuty stwierdza, że nie czuje się wystarczająco dobra, co prowokuje kolejne problemy.
Co to jest poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości to nic innego jak opinia o samym sobie połączona jednocześnie z postawą wobec siebie. To uogólniony stan powstający na skutek oceny względem siebie. Wielu badaczy twierdzi, iż synonimem poczucia własnej wartości jest samoocena. Pojęcia te bardzo często używane są zamiennie, jednak warto mieć na uwadze to, iż samoocena to aktualna postawa wobec siebie, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i zachowanie. Poziom samooceny uzależniony jest od tego, w jaki sposób jednostka postrzega swoje umiejętności, wady, zalety, a także, w jaki sposób dostrzega (i czy w ogóle dostrzega) sukcesy w swoim życiu.
Od czego uzależniony jest poziom poczucia własnej wartości?
Budowa poczucia własnej wartości rozpoczyna się tak naprawdę, zanim człowiek jest tego świadomy. Pierwsze wpływy na jego stan zauważane są w okresie dzieciństwa, kiedy to dziecko jest chwalone lub krytykowane za zachowanie. Od otoczenia otrzymuje się wówczas wiele sygnałów, które pozwalają na wyrobienie opinii na własny temat. Kierowane są najczęściej przez osoby znaczące, takie jak rodzice, dziadkowie, czy nauczyciele. Dziecko, które w dzieciństwie jest nadmiernie krytykowane, może otrzymywać negatywne sygnały, które będą miały w przyszłości ogromny wpływ na samoocenę. Poziom poczucia własnej wartości uzależniony jest także od środowiska, w którym przebywa osoba dorosła. Nadmierna krytyka ze strony partnera dotycząca zachowania, czy wyglądu lub porównywania mogą negatywnie odbić się na wglądzie w siebie.
Przyczyny niskiego poczucia własnej wartości
Najczęściej niskie poczucie własnej wartości wynika z nieprawidłowego lub nieumiejętnego wglądu w siebie, swoje oczekiwania i umiejętności, a także z presji społecznej spowodowanej kultem ciała i światem portali społecznościowych, na których użytkownicy chcą prezentować się jak najlepiej. Obróbka zdjęć, a także wyidealizowany świat mogą sprawiać, że czujemy się gorsi i mniej atrakcyjni. Niskie poczucie własnej wartości może być także spowodowane zbyt wysokimi oczekiwaniami wobec siebie. Często powody te są ze sobą połączone.
Jak odbudować swoje poczucie własnej wartości?
Odetnij się od idealnego świata
Większą część dnia poświęcasz na przeglądaniu Instagrama lub Facebooka, porównując się z gwiazdami lub koleżankami w pracy Twojego męża? Odłącz się od tego świata! Czerp z tych portali jedynie inspiracje. Świat ten najczęściej ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, a doskonałe ciała i makijaże to najczęściej efekt filtrów.
Pamiętaj, że nie jesteś jedyny/a
Na całym świecie miliony osób walczą z problemem niskiej samooceny. Co ciekawe, cierpią nawet te osoby, które pozornie wydają się pewne siebie. To często jedynie forma kamuflażu przed światem.
Możesz zbudować poczucie własnej wartości
Bez względu na to, co o sobie sądzisz, możesz nauczyć się technik, które odbudują poczucie własnej wartości. Pomóc może Ci w tym psychoterapeuta, który po przeanalizowaniu Twojej sytuacji życiowe, otoczenia, a także po wywiadzie, wspomoże ten proces tak, abyś mógł/mogła poczuć się dobrze we własnej skórze bez przeglądania się w oczach innych!
Bądź cierpliwy/a
Proces budowy poczucia własnej wartości nie jest prosty i szybki. To najczęściej lata pracy, które jednak mogą zaowocować doskonałym samopoczuciem, a także pozbyciem się problemów w sferze samooceny.
https://terapiacentrum.pl/art/niskie-poczucie-wlasnej-wartosci
http://strefamysli.pl/niskie-poczucie-wlasnej-wartosci-jak-je-podniesc/