Porady

Depresja to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń psychicznych. Dotyka osoby bez względu na wiek, płeć, czy wykonywaną profesję. Nie każdy jednak wie, że oprócz depresji  na szczególną uwagę zasługuje także przewlekła depresja o podłożu nerwicowym zwana dystymią. Jakie różnice zauważyć można pomiędzy tymi dwoma przypadłościami?

Czym jest dystymia?

Dystymia to przewlekła choroba, z którą pacjenci mogą zmagać się nawet kilka lat. Niestety bardzo często mylona jest ona z depresją. Wiele osób dotkniętych dystymią w ogóle nie szuka pomocy, co tylko nasila objawy chorobowe i jeszcze bardziej dotkliwego pogorszenia nastroju. Dlaczego osoby te nie szukają pomocy? Najczęściej w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że stan obniżonego nastroju może oznaczać problemy o podłożu psychicznym. Osoby dotknięte dystymią w towarzystwie uważane są za bardziej wycofane, niezbyt wesołe i zamknięte w sobie.

Objawy dystymii

W przypadku dystymii objawy chorobowe nie są tak widoczne, jak w przypadku depresji. Pacjenci, którzy zmagają się z tą chorobą, mają przede wszystkim obniżoną aktywność dwóch najważniejszych neuroprzekaźników odpowiadających za stan psychiczny, czyli serotoniny i noradrenaliny. Można więc stwierdzić, iż zaburzona jest w tym przypadku gospodarka hormonalna. Naukowcy twierdzą, iż pierwsze oznaki dystymii dostrzec można już w okresie dorastania, jednak diagnoza przypada najczęściej na 20.-30 rok życia.

Przyczyny dystymii

Co prawda konkretne przyczyny powstania dystymii nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, jednak naukowcy stale badają jej podłoże i starają się ustalić jej konkretne podłoże. Wśród możliwych przyczyn dystymii jak dotąd głównie pod uwagę bierze się czynniki genetyczne, czyli zaburzenia gospodarki hormonalnej lub zaburzenia biologii mózgu. Wszelkie zaburzenia w obrębie układu nerwowego mogą prowadzić do zachwiania równowagi serotoniny i noradrenaliny, co skutecznie zwalczyć może jednak skuteczna terapia i zastosowanie środków farmakologicznych. Wśród możliwych przyczyn dystymii wymienia się także zaburzenia osobowości , przewlekły stres oraz doświadczenie traumatycznych wydarzeń  przeszłości, co odbija się na psychice po odroczeniu.

Objawy dystymii

Wśród najpopularniejszych objawów dystymii zauważa się:

  • Obniżenie nastroju (przewlekły smutek, brak humoru),
  • Zmęczenie,
  • Zaburzenia koncentracji,
  • Spadek energii,
  • Wahania wagi,
  • Myśli samobójcze,
  • Brak nadziei na poprawę humoru,
  • Brak możliwości czerpania przyjemności z czegokolwiek,
  • Dolegliwości żołądkowe (bóle, nadkwaśność),
  • Rozdrażnienie.

Jak odróżnić depresję od dystymii?

Depresja,  dystymia (nerwica depresyjna) różnią się od siebie głównie czasem trwania. Depresję zdiagnozować można nawet po 2 miesiącach od wystąpienia pierwszych objawów. Dystymia diagnozowana jest najczęściej po około 2 latach, kiedy obniżony nastrój utrzymuje się przez cały czas. Zasadniczą różnicą w tym przypadku jest także stopień nasilenie objawów (w przypadku depresji są one bardziej widoczne). Te dwie przypadłości różnią się od siebie także brakiem możliwości odczuwania zarówno pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeń.

Jak leczyć dystymię?

Be względu na to, czy zdiagnozowana zostanie depresja, czy dystymia, obie te choroby podlegają leceniu. Leczenie polega na wprowadzeniu środków farmakologicznych (przepisywanych przez lekarza psychiatrę), a także na skutecznej psychoterapii pod okiem profesjonalisty. W przypadku wysokiego ryzyka popełnienia samobójstwa, konieczne może być leczenie w zamkniętym ośrodku.

Mam obniżony nastrój, co mogę zrobić, zanim udam się do specjalisty?

Przejściowe problemy i obniżony nastrój to coś, co dotyka każdego człowieka. Nie zawsze jednak od razu zastanawiamy się nad wizytą u specjalisty. Co można zrobić po to, aby objawy się nie nasilały?

Chwila dla siebie

Relaksująca kąpiel, odkładana od dłuższego czasu książka lub ciekawy film to chwila relaksu dla siebie każdego dnia. Nie warto o tym zapominać. Poświęcenie sobie codziennie, chociażby 30 minut na przyjemność może znacznie poprawić nastrój. W przypadku większych możliwości czasowych oczywiście czas ten może się wydłużyć. W toku codziennego życia niestety zapominamy o sobie, skupiając się na sytuacjach stresowych, problemach i obowiązkach. Odrobina lenistwa wskazana!

Rozmowa z bliskim

Krótka rozmowa z bliską, zaufaną osobą o swoich problemach to bardzo dobry pomysł zrzucenia z siebie ciężaru smutku i żalu. Osoby, które nie mają takiej osoby mogą skorzystać z pomocy internetowych grup wsparcia w sieci. Wiele osób chętnie wspiera się w takich miejscach, co daje nadzieję na poprawę nastroju i sytuacji.

Aktywność fizyczna

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dawka sportu w życiu każdego człowieka. Pobudzenie organizmu do wysiłku poprawia ukrwienie, natlenia narządy i komórki organizmu, a także poprawia ogólny nastrój. Bez względu na rodzaj i stopień trudności danej aktywności fizycznej, warto być regularnym.