Porady

Weekendowy wieczór a Ty spędzasz samotny wieczór z filiżanką herbaty? O ile to Twoja decyzja to fajny pomysł na brzydką pogodę. Jeżeli jednak chcesz zyskać przyjaciół i doskwiera Ci samotność, zapewne chciał/abyś znaleźć bratnią duszę, z którą mógł/mogłabyś porozmawiać o swoich problemach, pasjach, czy aktualnej sytuacji politycznej. Dlaczego więc cierpisz z powodu samotności?

Dlaczego samotność tak boli?

Uczucie samotności to jedno z najgorszych odczuć, jakie doświadcza człowiek. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż człowiek jest osobą społeczną, z natury woli żyć w stadzie, a kiedy znajduje się w samotności, czuje się gorszy, niechciany i zdany na siebie. Nie lubimy polegać na sobie, dlatego czynnik ten pogłębia pustkę w jeszcze większym stopniu. Problemy i przykrości nawarstwiają się, podorując napięcie oraz przygnębienie. Z przyjacielem znacznie łatwiej jest pokonywać przeszkody i rozwiązywać problemy. Można powiedzieć, iż przyjaciel jest poniekąd buforem bezpieczeństwa, a także poduszką powietrzną w sytuacji, gdy zostaniemy skrzywdzeni lub poczujemy się źle. Be bliskiej osoby w sytuacjach kryzysowych spadamy na twardą ziemię i sami musimy się z niej podnieć. Na szczęście w tym artykule dowiesz się, dlaczego być może nie masz bliskiej osoby i to, jak chociaż częściowo wypełnić pustkę, jaka powstała w Twoim sercu.

Dlaczego nie mam przyjaciół?

  1. Separujesz się

Separacja to częsta odpowiedź na problemy, jakich doświadczyliśmy w dzieciństwie. Jeżeli nasi rodzice ignorowali nasze potrzeby, nie słuchali naszych problemów, a rówieśnicy odchodzili do ‘’lepszych’’ kolegów, z pewnością wykształcić mógł się tak zwany syndrom samotnika. Kiedy od najmłodszych lat musieliśmy polegać na sobie i prowadzić swój wewnętrzny dialog, być może w dorosłości także powielamy te schematy. Kiedy ostatni raz zadzwoniłaś/eś do kolegi lub koleżanki? Być może to czas na odnowienie kontaktów z rodzeństwem lub czas na wyjście na piwo ze znajomymi z pracy? Otwórz się!

  1. Miałaś/eś trudne doświadczenia

Każdy człowiek przezywa w swoim życiu lepsze i gorsze chwile. Jeżeli wcześniej doświadczyliśmy zdrady lub zostaliśmy oszukani w inny sposób, z pewnością schemat ten będzie powielał się w kolejnych relacjach. Przyjaciółka okazała się zazdrośnicą, która rzucała Ci kłody pod nogi? Uwodziła Twojego męża? A może kolega obmawiał Cię w pracy za Twoimi plecami? Nie każdy człowiek taki jest! Niestety wraz z biegiem życia poznajemy różnych ludzi, jednak ważna jest ich eliminacja i zastępowa nie ludźmi wartościowymi, którzy dodają naszemu życiu ciepła i słońca. Otwórz więc parasol i spójrz dalej na innych ludzi!

  1. Jesteś marudą

Przeszkadza Ci pogoda, jesteś ciągle zmęczony/a, życie jest dla Ciebie udręką i masz wszystkiego dosyć? Nikt nie lubi towarzystwa marudy. Stworzenie relacji z osobą, która neguje zdanie, bombarduje wszelkie plany oraz nie może znaleźć szczęścia w życiu ciężko się zaprzyjaźnić. Przypatrz się więc temu, jakie komunikaty wysyłasz do otoczenia. Może to czas, żeby zacząć myśleć pozytywnie?

  1. Wymagasz zbyt wiele

Bardzo często problemem w nawiązywaniu relacji, mogą być zbyt duże oczekiwania wobec innych ludzi. Wymagasz tego, aby przyjaciel rzucał wszystko i zjawiał się na każde Twoje zawołanie? Być może uważasz, że wykształcenie nie pozwala Ci na zadawanie się z kimś, kto zakończył edukację wraz z uzyskaniem pełnoletniości? Przyjaciel nie jest aplikacją mobilną, którą możesz wykorzystywać, kiedy tylko chcesz. Obniż więc loty lub daj przestrzeń swoim bliskim. Z pewnością chętniej i częściej będą zabiegały o kontakt.

  1. Jesteś zazdrośnikiem

Koleżanka kupiła super ciuchy, a kolega z pracy nowy telefon za kilka tysięcy? Być może koleżanka ma ładniejsze włosy i większy biust, a Ty na samą myśl o niej życzysz jej dodatkowych kilogramów i wszystkiego, co najgorsze? To droga donikąd. Zazdrość wypala dziurę w sercu i sprawia, że gorycz nie pozwala nam spojrzeć dalej i zaakceptować siebie. Pamiętać, że u podłoża zazdrości leżą kompleksy i niska samoocena. Warto przedyskutować to ze specjalistą. Można także wykonać oczyszczające ćwiczenie polegające na tym, aby każdego dnia przed snem wyobrazić sobie osobę, której najbardziej zazdrościmy i powiedzieć na głos, że życzymy jej wszystkiego najlepszego.

  1. Nie znalazłaś/eś interesującej osoby

Trudno jest przyjaźnić się z osobą, która ma inny światopogląd oraz pasje, których nie rozumiemy. To normalne, że na przestrzeni życia spotykamy ludzi bardziej lub mniej podobnych do siebie. Jeżeli jeszcze nie znalazłeś/aś osoby, z którą poczułaś/eś wibracje, daj sobie czas. Być może niedługo taka osoba znajdzie się sama? J

  1. Kochasz ploteczki

Plotkowanie to bardzo zły nawyk, który zniechęca ludzi i sprawia, że tracą zaufanie. Jeżeli więc przy porannej kawie często obmawiasz koleżanki w kuchni wiedz, że rozmówca zapewne domyśla się, iż to on jutro będzie obiektem plotek. Rozmawiaj o czymkolwiek ale nigdy nie mów nic złego w towarzystwie na inne osoby. To prowadzi donikąd.

  1. Odzywasz się tylko, gdy czegoś potrzebujesz

Ludzie interesowni mają ogromny problem z tym, aby znaleźć znajomych. Dzieje się tak głównie dlatego, że osoby z otoczenia doskonale wiedzą, że odzywasz się tylko w przypadku, gdy czegoś potrzebujesz. Aby zmienić ten paskudny nawyk,  zadzwoń bezinteresownie zapytać, co słychać u danej osoby. Być może spotkanie przy kawie bez żadnych zysków będzie przyjemne?

Brak przyjaciół a fobia społeczna

Poprzedni podpunkt miał nieco humorystyczny wydźwięk. Jego treść miała na celu uświadomienie tego, jakie błędy (często nieświadomie) popełniamy na co dzień. Co jednak w sytuacji, kiedy brak przyjaciół i samotność spowodowana jest lękiem przed ludźmi i fobią społeczną? Co zrobi w sytuacji, kiedy przebywanie z innymi ludźmi przyprawia nas o ból głowy i dezorientację, przypominającą wewnętrzne więzienie? Przede wszystkim należy uświadomić sobie problem i skontaktować ze specjalistą. Fobia społeczna to problem, który dotyka coraz większą grupę osób. Nie warto uciekać przed tym problemem, gdyż objawy wraz z biegiem czasu mogą się nasilać. Dzięki poradom specjalisty i szczerej rozmowie dowiesz się:

  • Jak radzić sobie ze stresem,
  • Jak stawić czoła swoim lękom,
  • Jak myśleć inaczej,
  • Jak otworzyć się na inne osoby.

W razie jakichkolwiek trudności, związanych z  trudnościami w nawiązywaniu relacji, samotnością lub podejrzeniem fobii społecznej stoi przed Wami otworem nasza specjalistyczna poradnia psychologiczno pedagogiczna SPPS. Wrocław to miasto, w którym znajduje się placówka. Porady naszych specjalistów pomogą uporać się nawet z najtrudniejszymi kryzysami w życiu. W placówce dostępna jest także opieka lekarza psychiatry.

https://kobietapo30.pl/znalezc-przyjaciol-doroslym-zyciu/

Carnegie, D. (2011). Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Warszawa: Studio EMKA.