Porady

JAK DOKONAĆ COMING OUTU

Coming out to skrót od wyrażenia „coming out of the closet”, co oznacza opuszczenie szafy i opisuje mówienie innym o swojej orientacji psychoseksualnej lub tożsamości płciowej. Szafy są metaforą kryjówek, w których symbolicznie przebywają osoby LGBTQ+ ze względu na dyskryminację i napiętnowanie środowiskowe. Proces ujawniania się może mieć charakter osobisty, prywatny lub publiczny i angażować osoby w każdym wieku. Etapy te mogą następować po sobie lub zatrzymać się na jednym z nich. Poniżej przedstawiamy czynności, których możesz dokonać by ułatwić sobie proces coming outu.

  1. Zadbaj o swój dobrostan psychiczny. Czy jesteś już gotowy na coming out?

Coming out jest ważnym procesem dla osób LGBT+, które mogą odczuwać strach i niepewność związane z ujawnieniem swojej tożsamości przed bliskimi. Bycie gotowym na coming out oznacza posiadanie wsparcia, zrozumienia i akceptacji dla siebie i dla innych. Dzięki temu procesowi można budować silniejsze, autentyczne relacje z najbliższymi oraz przezwyciężać różnego rodzaju przeszkody i dyskryminację. Pamiętaj, że reakcja ludzi może być nie zawsze pozytywna, dlatego warto być świadomym siebie oraz zagrożeń, oraz posiadać wsparcie w najbliższych. Warto jest również skorzystać z poradnictwa psychologicznego w celu zmierzenia się z ewentualnymi nieprzychylnymi opiniami.

  1. Przeanalizuj najpierw poglądy ludzi przed którymi chcesz dokonać coming outu

Zazwyczaj ważne jest zapoznanie się z poglądami innych osób przed coming outem, ponieważ pozwala to lepiej przygotować się na ewentualne reakcje, które mogą być różne od oczekiwanych. Pozwala to również zbudować większe poczucie akceptacji i wsparcia, gdy już podzielimy się naszą prawdziwą tożsamością z otoczeniem. Dodatkowo, towarzyszy temu wzrost wzajemnego zrozumienia i szacunku między osobami, które są dla nas ważne.

  1. Miejsce i czas też mają znaczenie

Aby przekazywane informacje były bardziej przyjazne dla naszych bliskich, warto zastanowić się nad sposobem ich przekazania i odpowiednim kontekstem. Ujawnianie informacji drogą listowną, e-mailową, telefoniczną lub SMS-ową nie jest zalecane. Taka forma komunikacji może prowadzić do wielu niedomówień i nieporozumień, których warto unikać. Najlepiej spróbować przeprowadzić spokojną, prywatną rozmowę. Odradzamy ujawnianie informacji także podczas uroczystości rodzinnych. W wielu przypadkach rodzina i przyjaciele mogą domyślać się Twojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, co może ułatwić rozmowę. Jednak nie zawsze tak jest. Warto wcześniej zastanowić się, o co w tej sytuacji może zapytać bliska Ci osoba i przygotować się na odpowiedzi. Rodzice mogą być zszokowani, może warto zastanowić się, jak ich uspokoić?

  1. Miej wsparcie w najbliższych

Przed wykonaniem coming outu szerszej grupie ludzi warto na początku podzielić się tą informacją z najbliższą ci osobą, przyjacielem, rodzicem a może rodzeństwem. Komuś od kogo wiesz, że otrzymasz zrozumienie i wsparcie. Duża dawka empatii od ważnych dla nas osób może dać Ci odwagę i większą pewności siebie podczas rozmowy z innymi. Taka osoba będzie też bardzo pomocna przy ewentualnych nieprzyjemnych sytuacjach związanych z coming outem.

Szukasz psychologa LGBT+? Poznaj nasze osoby eksperckie z zakresu seksualności człowieka, które specjalizują się w opiniowaniu transpłciowości i wsparciu osób LGBT+

Klaudia Stankiewicz psycholog, specjalista z zakresu seksuologii

Klaudia Stankiewicz

psycholog, specjalista z zakresu seksuologii

Nicol Dobrowolska

Paulina Ryng Spps.pl

Paulina Ryng

Anna Niebudek - psycholog, seksuolog, psychoterapeuta

Anna Niebudek

Anna Szychlińska