Zasadniczo wymienić można kilka rodzajów wykorzystywania seksualnego dziecka, pośród których wymienić można molestowanie, przemoc seksualną, pedofilię itd. Dzieci, które wykorzystywane są w dzieciństwie, nierzadko pamiętają te wydarzenia przez całe życie. Wspomnienia często wypalają się w umyśle, powodując trudności w dorosłym życiu. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej bolesną przeszłość można zamknąć za sobą i rozpocząć nowe życie, bez traumatycznych wspomnień.
Cienie przeszłości
,,Pamiętaj, że to nasza tajemnica’’, ,,nie możesz powiedzieć rodzicom, bo byliby źli’’ – Brzmi znajomo? Sprawcy przemocy seksualnej nierzadko posuwają się do technik manipulacji i wręcz zastraszania swoich ofiar, aby czuły się gorsze i winne. Wśród ofiar znajdują się także osoby z rozbitych rodzin, dzieci porzuconych oraz chorych. Ofiary wraz z upływem lat starają się zapomnieć o traumie, stosując mechanizmy wyparcia, które pozwalają im chociaż w pewnej części normalnie funkcjonować. Niestety na dłuższą metę nie ma to sensu. Przeszłość musi zostać rozliczona, aby móc iść dalej.
Konsekwencje wykorzystywania seksualnego
Zastanawiasz się, jakie molestowanie seksualne może mieć konsekwencje w dorosłym życiu? Najczęściej prowadzi ono do:
- Obniżonej samooceny,
- Poczucia wstydu,
- Poczucia strachu,
- Brania odpowiedzialności,
- Poczucie skalania,
- Depresji,
- Braku umiejętności wchodzenia w głębokie relacje,
- Braku umiejętności wyrażania uczuć.
Co mogą zrobić ofiary molestowania w dzieciństwie?
Jeżeli kiedykolwiek byłaś/eś ofiarą molestowania seksualnego musisz wiedzieć jedno:Nie jesteś temu winny/a! To problemy psychiczne i manipulacje starszej i silniejszej osoby są tutaj odpowiedzialne za stan rzeczy, a nie dziecięcy strach, czy naiwność. Teraz, jako osoba świadoma możesz jednak naprawić.
Funkcjonowanie osób molestowanych seksualnie
Chyba wszyscy znamy historię Marylin Monroe kojarzoną z obiektem seksu i pożądania. Miała ona traumatyczne dzieciństwo. Została porzucona przez rodziców, molestowana w niemal każdym domu zastępczy, do którego trafiała, została znienawidzona przez matki zastępcze, które wmawiały jej uwodzenie mężów, dlatego seksualność szybko zaczęła kojarzyć jej się z osiąganiem celów. W szczytowym momencie swojej sławy była pożądana przez mężczyzn, mogła mieć wszystko. Niestety w swoim wewnętrznym poczuciu nadal była przedmiotem do spełniania oczekiwań innych. Osoby, które były molestowane w przeszłości, mają często zaniżone poczucie własnej wartości, są przekonane, że nie zasługują na nic i uciekają w momencie nawet najmniejszych ataków w życiu.
Rozliczenie z przeszłością
Rozmawianie o bolesnych wydarzeniach jest trudne, zwłaszcza kiedy trzeba otworzyć się przed obcą osobą. Trudne chwile spychamy w otchłań pamięci, przyjmując pozorną maskę, dzięki której możemy funkcjonować na co dzień. Tak jest łatwiej. Każdy wolałby, aby rany w głowie goiły się tak szybko, jak rany na ciele, jednak nie jest to takie proste. Konfrontacja z przeszłością jest jednak szansą na normalne życie. Strach z pomocą specjalistów może zostać szybko zażegnany. Jeżeli Ty byłaś/eś skrzywdzony w dzieciństwie pamiętaj, że specjalista nigdy nie będzie Cię oceniał. Terapia oparta jest na pełnym zrozumieniu i poufności. Dzięki terapii przekonasz się, że przeszłość nie jest Twoją winą i możesz raz na zawsze zamknąć za sobą ten bolesny rozdział. Ponadto możesz także stworzyć związek oparty na szczerości, zaufaniu i braku strachu.
Molestowanie seksualne – Czy to wyłącznie fizyczne akty?
Molestowanie seksualne nie odnosi się wyłącznie do dotykania ciała dziecka, czy odbywania z nim stosunku seksualnego. To także:
- rubaszne żarty dotyczące seksualności dziecka,
- podglądanie dziecka (np. podczas kąpieli),
- udostępnianie w sieci nagich zdjęć dziecka,
- ocieranie się o dziecko,
- namawianie dziecka do masturbacji,
- Stwarzanie okazji do tego, aby dziecko miało kontakt z treściami pornograficznymi,
- I wiele innych.
Źródła:
- Beisert, M., Izdebska, A. (2012). Wykorzystanie seksualne dzieci. Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka.
- Malec, A. (2006). Skutki wykorzystania seksualnego dziecka. Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka.
- Friedrich, W.N. (2012). Bezpośrednie konsekwencje wykorzystywania seksualnego dzieci. Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka.