Mówi się, że bezsenność uważana jest (po otyłości) za chorobę cywilizacyjną. Z zaburzeniami rytmu okołodobowego według statystyk zmaga się na świecie około 27% osób. Jeżeli więc Ty także podejrzewasz u siebie tę przypadłość, zapoznaj się z informacjami poniżej, aby określić, czy warto skonsultować to ze specjalistą, czy dać sobie jeszcze trochę czasu.
Bezsenność a biologia
Każdy organizm ma swój rytm dobowy, czyli okres czuwania i spania. W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań, stresu i masy obowiązków rytm ten może zostać zaburzony. Jeszcze do niedawna bezsenność kojarzona była wyłącznie z osobami starszymi, jednak obecne badania naukowe dowodzą, iż nawet co 3 Polak może zmagać się z problemami związanymi ze snem. No właśnie- Czy problemy związane ze snem zawsze oznaczają bezsenność? Nie! O bezsenności mówimy wówczas, kiedy objawy utrzymują się dłużej, niż 4 tygodnie. Do tego momentu mówimy o zaburzeniach snu.
Co może sygnalizować zaburzenia snu?
Określenie zaburzenia snu dotyczy nie tylko problemów związanych z samym faktem niespania, ale również z nieprzestrzeganiem zasad higieny snu. Jeżeli kłopoty ze snem pojawiły się nagle i niespodziewanie, może to także sygnalizować występowanie jakiejś choroby somatycznej, reakcji organizmu na przewlekły stres lub innych czynników. Wśród objawów bezsenności wymieniamy:
- Trudności związane z zasypianiem,
- Trudności z utrzymaniem snu,
- Płytkość snu,
- Częste pobudki,
- Zbyt wczesne wstawanie,
- Koszmary,
- Niewysypianie się mimo snu.
Bardzo często bezsenność lub zaburzenia związane ze snem o charakterze przewlekłym (dłuższym, niż miesiąc) mają podłoże psychiczne, a wśród czynników wzmagających znajduje się lęk napadowy lub/i depresja. Zaburzenia snu widoczne są także u osób nadużywających alkoholu (alkohol znacznie obniża jakość snu). Jeżeli jednak objawy utrzymują się krócej, niż 4 tygodnie, mówimy o bezsenności krótkotrwałej (przygodnej).
Jakie mogą być przyczyny bezsenności?
Zaburzenia snu mogą być związane z:
- Brakiem aktywności fizycznej,
- Drzemkami w ciągu dnia,
- Przyjmowaniem leków nasennych bez konsultacji z lekarzem,
- Zasypianie mimo braku zmęczenia,
- Obawy przed tym, czy zasnę,
- Zastanawianie się nad jakością swojego snu,
- Spożywaniem alkoholu przed snem,
- Spędzaniem czasu w łóżku na przeglądaniu telefonu,
- Niedbaniem o stan i wygląd łóżka (np. nieświeża pościel, zrolowane prześcieradło).
Jak mogę samodzielnie poradzić sobie z problemami związanymi ze snem?
Jeżeli przyczyną problemów związanych ze snem i bezsenności są czynniki niewynikające z choroby, można spróbować zastosować środki profilaktyczne. Zalecamy więc:
- Przewietrzenie sypialni przed zaśnięciem,
- Niespędzanie czasu w łóżku na przeglądaniu Internetu lub oglądaniu telewizji,
- Przygotowanie świeżej pościeli oraz wygładzenie wszystkich powierzchni (należy dobrać odpowiedni rozmiar pościeli do kołdry, gdyż zwinięty materiał pościeli może budzić frustrację),
- Niespożywanie alkoholu przed snem,
- Włączenie przed snem relaksującej muzyki,
- Nieoglądanie telewizji przynajmniej na 30 minut przed zaśnięciem.
Zaburzenia snu – Jak pokonać problem?
Jeżeli problemy związane ze snem utrzymują się dłużej, niż 4 tygodnie, możemy mówić o bezsenności. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie odpowiednich środków leczenia. Pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem psychiatrą w celu wdrożenia odpowiedniej farmakologii oraz rozpoczęcie terapii (niezwykle skuteczna może okazać się terapia poznawczo behawioralna). Osobą, która pomoże nam zmienić złe nawyki oraz zmienić jakość życia jest psychoterapeuta. Wrocław i okolice może skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych w naszej poradni. W jednym miejscu mogą skonsultować się Państwo zarówno z terapeutą, jak i psychiatrą, bez konieczności przemierzania miasta w różnych placówkach. Serdecznie zapraszamy!
Źródła:
https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rosnacy-problem-wspolczesnosci/
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc